Помер Михайло Горбачов: якими були його погляди на Незалежність України

Помер Михайло Горбачов: якими були його погляди на Незалежність України

Михайло Горбачов запам’ятався своїми складними поглядами на Незалежність України після того, як радянський лідер-реформатор неохоче погодився на звільнення країни від Москви та пізніше назвав це «помилкою», пише Newsweek.

Смерть останнього лідера Радянського Союзу Горбачова у віці 91 року у вівторок спонукала до нового погляду на його спадщину, яка змінила світовий політичний порядок. Горбачов очолював Радянський Союз, коли Україна проголосила Незалежність у 1991 році, відмовившись від багатовікового панування Росії. Він найбільше запам’ятався тим, що провів низку реформ як генеральний секретар Радянської комуністичної партії та перший і єдиний президент Радянського Союзу. Він прагнув покращити відносини із західними країнами та послабити урядовий контроль над політичним та економічним життям, що прискорило розпад СРСР в 1991 році.

Президент США Джо Байден так висловився після смерті Горбачова:

«Коли він прийшов до влади, холодна війна тривала майже 40 років, а комунізм ще довше, що мало руйнівні наслідки. У радянських чиновників початкового рівня вистачило сміливості визнати, що це потрібно змінити. Як член сенатського комітету з міжнародних відносин, я бачив, як він робив це та багато іншого. Це були дії рідкісного лідера — людини з уявою, яка здатна побачити, що інше майбутнє можливе, і сміливістю ризикнути всією своєю кар’єрою для її досягнення, — сказав Байден. — Результатом став безпечніший світ і більша свобода для мільйонів людей».

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон висловив захоплення Горбачовим у Twitter, зазначивши, що «його невтомна відданість відкриттю радянського суспільства залишається прикладом для всіх нас».

Але інші зазначали, що Горбачов не прагнув розпаду СРСР і сподівався втримати Україну в його орбіті, навіть коли країна прагнула відокремитися. У 2016 році Горбачов заявив, що завжди прагнув зберегти реформовану версію Радянського Союзу.

Семюел Рамані, науковий співробітник Королівського інституту досліджень оборони та безпеки Об’єднаних служб, зазначив у твіттері, що Горбачов закликав тодішнього президента Джорджа В. Буша застерегти від “самогубного націоналізму”. Буш у промові 1991 року в Києві високо оцінив реформи Горбачова і сказав, що «свобода — це не те саме, що незалежність».

«Горбачов прийняв Незалежність України, але сподівався на позитивні відносини між Росією та Україною та інтеграцію через регіональні інституції», — сказав Рамані.

Коли Радянський Союз почав розпадатись у 1980-х, його республіки почали вимагати більшої автономії від РРФСР. Але Горбачов звернувся до керівників радянських республік із закликом залишитися в реформованому Радянському Союзі.

«Ми не можемо уявити союз без України», — сказав він The Washington Post у жовтні 1991 року. Незважаючи на його заклик, Україна переважною більшістю голосів підтвердила Незалежність на референдумі в грудні 1991 року. Горбачов прагнув зберегти політичний союз із радянськими республіками та применшив результати голосування, заявивши, що вони все ще можуть приєднатися до реформованого Cоюзу, повідомляє Times.

«Розпад СРСР не був ідеєю Горбачова і не його бажанням. Зрештою він неохайно сприйняв цей факт, – сказала Мирослава Пеца, журналістка української служби ВВС. – Тому більшість росіян його ненавидить. Донедавна він був великим захисником Росії. Війна проти України змусила його переоцінити свої переконання».

У 2013 році Горбачов заявив BBC, що розпад Радянського Союзу був «злочином» і «переворотом». Коли Росія анексувала Крим у України в 2014 році, що було засуджено міжнародною спільнотою, Горбачов заявив, що підтримує цей крок.

«Якщо раніше Крим був приєднаний до України на основі радянських законів, тобто законів [комуністичної партії], не питаючи людей, тепер люди самі вирішили виправити цю помилку», — сказав він тоді The Moscow Times.

Незважаючи на те, що Горбачов закликав до дипломатії між Вашингтоном і Москвою, йому заборонили в’їзд в Україну в 2016 році через його коментарі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *