18 Травня, 2024

«Спецоперація» та «історична єдність»: що російські школярі вивчають про Україну

Володимир Ленін колись хвалився: «Дайте мені чотири роки на навчання дітей, і насіння, яке я посіяв, ніколи не вирвуть з корінням». Кремль під керівництвом Путіна, схоже, сповнений рішучості наслідувати засновника Радянського Союзу, пише Politico.

«Ви в авангарді інформаційної війни», — на початку цього року Марія Захарова, спікерка російського МЗС, читала лекції вчителям історії та суспільствознавства в Москві, даючи їм накази. Вона розповідала їм, що Путін розпочав «миротворчу операцію» для захисту росіян у Донецьку та Луганську, а Захід нав’язав Україні «волю меншості», усунувши Віктора Януковича від влади у 2014 році за допомогою «озброєних бойовиків, навчених у польських таборах».

Зустріч, скликана Педагогічною радою Москви, була зібрана, щоб почати інструктувати вчителів щодо змісту майбутніх уроків «історії», і відбулася лише через чотири дні після неспровокованого вторгнення Росії в Україну. З того часу Кремль посилює свою ідеологізацію молоді країни.

Промова Захарової була як раз поки російські танки загрожували українській столиці, а налякані сім’ї юрмилися на станціях київського метро або задля безпеки спали в підземних гаражах. Українці шукали бензин, їжу та воду вздовж доріг, забитих сотнями тисяч людей. На дорогах і вокзалах валялися сумки з нашвидкуруч зібраними речами. Налякані діти стискали улюблені іграшки, травматизовані подіями, які обрушились. Захарова не згадала нічого з цього.

Замість цього вона виклала дуже спотворену версію історії України, яка відповідає власному погляду Путіна, викладеному в його трактаті з 5000 слів «Про історичну єдність росіян і українців», заперечуючи існування України як незалежної нації. Багато навчальних планів і матеріалів, запроваджених одразу після вторгнення, явно були складені тижнями раніше.

Нова так звана навчальна програма «Моя країна» пропонує дуже вибіркову та перезабарвлену «історичну» розповідь — оповідання, де ані слова про Голодомор, у результаті якого загинули мільйони українців. Версія для підлітків 15-17 років починається з оголошення: «Україна і Росія — це дві частини єдиного історичного, духовного та культурного простору». Навчальна програма починається з Хрещення Русі і завершується визнанням Росією так званих «ДНР» та «ЛНР».

Навчальна програма стверджує, що СРСР допоміг розвинути Україну; висвітлює «Велику Вітчизняну Війну» проти Третього Райху; зображує НАТО як загрозу для Росії і називає Революцію Гідності в Україні державним переворотом, заявляючи: «Радикали за потужної підтримки Заходу захопили владу в 2014 році, організували терор проти тих, хто виступав проти неконституційних дій. Українські міста прокотила хвиля погромів і насильства, низка гучних і безкарних вбивств».

Починаючи з цього навчального року, запроваджено нову серію уроків. Під назвою «Розмови про важливе» школярів навчатимуть патріотизму, а вчителі тепер зобов’язані розповідати про те, що війна в Україні є «прикладом справжньої любові до країни та російського народу». Дозволено будувати уроки навколо гасел на кшталт «Не страшно вмирати за Росію», «Щастя Батьківщини дорожче життя». Вчителі показуватимуть відео, в яких пояснюватимуть, що росіяни мають «стати на захист Батьківщини в небезпечний час», і те, як «спецоперація» «захищає людей» в українському Донбасі від «фашистів» і не дозволяє підступному НАТО розмістити бази в Україні.

Як це часто буває з авторитарними урядами, страх зараз виробляється та стає зброєю в російських класах. Ленін би справді пишався, зазначає репортер Politico.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *