21 Травня, 2024

Повернення колекції скіфського золота: суд у Гаазі задовольнив позови України

Верховний суд Нідерландів ухвалив остаточний вирок у справі про приналежність колекції скіфського золота. Як повідомляє кореспондент Ukrinform з Гааги, суд повністю відхилив касаційну скаргу кримських музеїв і залишив без змін апеляційне рішення, яким задоволено позовні вимоги України.

Після майже 10 років судової тяганини Верховний суд Нідерландів постановив, що музей Алларда Пірсона має передати Національному музею історії України музейні експонати виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря». Над поверненням експонатів додому з 2014 року працювали колективи Мін’юсту, Мінкультури, МЗС, юристи нідерландської фірми Bergh Stoop & Sanders та Української адвокатської колегії «Сергій Козьяков і партнери».

«Верховний суд підтвердив, що Порядок 292 КСУ встановлює справедливий баланс між інтересами держави щодо охорони її культурної спадщини та обмеженням прав музеїв. Боротьба тривала майже дев’ять років, але ми завжди були впевнені, що зможемо виграти. Тому дуже приємно отримати це остаточне рішення», — сказав в ексклюзивному коментарі Ukrinform один із нідерландських адвокатів, які представляють інтереси України у справі Скіфського золота, Маартен Сандерс.

Він також зазначив, що це дуже хороша новина для України в такі важкі часи.

26 січня 2022 року так звані російські кримські музеї в тимчасово окупованому Криму подали касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама щодо повернення в Україну колекції «Скіфського золота». Колекція має бути повернута в Україну. Це рішення було винесено Апеляційним судом Амстердама 26 жовтня 2021 року.

Судова війна за експонати почалася, коли цінну колекцію вивезли з Криму до Нідерландів для експозиції в 2013 році ще до окупації півострова Росією. Експозицію «Крим: золото і таємниці Чорного моря» склали колекції п’яти музеїв, один з яких знаходиться в Києві, а чотири — в Криму. Виставка проходила в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Поки триває судовий процес, колекція, оцінена в 10 мільйонів євро, зберігається в тому ж музеї.