Вихід Росії з критично важливої воєнної угоди, яка дозволяла експорт українського зерна через Чорне море, знову викликав побоювання щодо глобальної продовольчої безпеки, а аналітики описують припинення ініціативи як неминучу невдачу та удар по ринках, пише CNBC.

За кілька годин до закінчення терміну дії угоди Росія заявила, що не буде продовжувати Чорноморську зернову ініціативу. Угода, укладена за посередництва Туреччини та ООН у липні минулого року після повномасштабного вторгнення Москви в Україну, стала рідкісним дипломатичним проривом, спрямованим на запобігання глобальній продовольчій кризі.
«Сьогодні останній день зернової угоди, — заявив у Кремлі речник Дмитро Пєсков. — Коли відповідні частини на користь Росії будуть виконані, Росія повернеться до угоди».
Чорноморська зернова ініціатива неодноразово розширювалася короткими кроками на тлі зростаючого невдоволення з боку Росії передбачуваними мірами, які обмежують повну відправку її власного експорту зерна та добрив.
Ціни на пшеницю, кукурудзу та сою зросли на тлі цієї новині. Ф’ючерси на пшеницю підскочили на 3% у понеділок, досягнувши максимуму в 689,25 центів за бушель, найвищого рівня з 28 червня, коли контракт торгувався до 706,25 центів. Ф’ючерси на кукурудзу злетіли до 526,5 центів за бушель, тоді як ф’ючерси на сою зросли до 1388,75 центів за бушель.

Президент України Володимир Зеленський запропонував продовжити роботу зернового коридору без Росії.
«Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові. Якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, — то всі готові продовжувати постачання зерна, — зазначив президент. — Я дав розпорядження нашому Міністерству закордонних справ, після офіційного сигналу Російської Федерації, підготувати наші офіційні сигнали до Організації Об’єднаних Націй і до Туреччини для того, щоб вони мені відповіли, як президенту України, що вони готові продовжувати нашу ініціативу».
«У нас були дві угоди: Україна, Туреччина, ООН; інша угода — Росія, Туреччина, ООН. Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє, — вона зриває свої домовленості з генсеком ООН Гуттерішем і з президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей», — сказав Зеленський.