5 Грудня, 2024

Діаспора надала Україні вирішальну підтримку після вторгнення РФ – Migration Policy Institute

Більше ніж 20 мільйонів людей, що становлять українську діаспору у світі, відіграють важливу, але часто недооцінену роль у підтримці України після вторгнення Росії, наголошує Інститут міграційної політики (Migration Policy Institute) у США.

Діаспора надала Україні вирішальну підтримку після вторгнення РФ – Migration Policy InstituteДіяльність діаспори, до якої належать як мігранти, так і їхні нащадки, змінювалася з часом, досягнувши критичної точки після анексії Криму у 2014 році та увійшовши у нову фазу після повномасштабного вторгнення у 2022 році. За останні два з половиною роки члени діаспори активно залучалися до збору коштів, підтримки проєктів в Україні, покращення її міжнародного іміджу та протидії російській пропаганді.

Все частіше українські лідери визнають ці зусилля та прагнуть зміцнити підтримку з боку діаспори. Так, у 2024 році була запропонована ініціатива щодо впровадження подвійного громадянства.

«Сьогодні єдність українців охоплює обидві півкулі Землі, — заявив президент Володимир Зеленський у січні. — Наша багатомільйонна діаспора — це наші лобісти, які захищають інтереси України в усьому світі, які збирають, знаходять, пакують і доставляють усе необхідне для перемоги, які не забули своїх коренів і не дозволяють світу забути про Україну».

Завдяки мережам, створеним після анексії Криму, діаспора змогла швидко мобілізуватися після початку повномасштабної війни. Хоча офіційні грошові перекази з-за кордону зменшилися після 2021 року, підтримка посилилася в інших формах, наприклад, через соціальні підприємства, що сприяють зв’язкам між українськими громадами та світом і готують ґрунт для післявоєнного відновлення. Крім того, втеча близько 6,7 мільйона українців від початку вторгнення значно збільшила чисельність діаспори і поставила нові питання щодо її майбутнього.

Діаспора надала Україні вирішальну підтримку після вторгнення РФ – Migration Policy Institute

Хоча ситуація в Україні унікальна, діаспори часто залучені до конфліктних та післяконфліктних процесів, навіть якщо їхню діяльність часто не помічають, зазначає Інститут міграційної політики. Важко окреслити межі цих спільнот, оскільки вони включають як нещодавніх мігрантів, так і багатопоколінні популяції, що інтегровані в інші суспільства. Під час конфліктів діаспори часто надсилають гуманітарну допомогу, збирають кошти та здійснюють грошові перекази Вони також можуть діяти як миротворці та грати ключову роль у післявоєнній відбудові.