Українська мова вражає своєю багатогранністю та мелодійністю, вирізняючись серед інших східнослов’янських мов своєю унікальністю. Ці факти варто знати кожному! Дізнатися більше цікавих деталей про українську мову пропонує Dyvys.info.
Факти про українську мову в цифрах

За даними Національної Академії Наук України, сучасна українська мова нараховує близько 256 тисяч слів. Вражає, що українська мова найбільш споріднена з білоруською (84% спільної лексики), а з польською і сербською маємо 70% і 68% відповідно. З російською — лише 62%.
Походження української мови є окремою темою для дослідження. Точна дата її зародження невідома, але відомо, що вона виникла раніше за російську, німецьку та турецьку. Вчений Василь Кобилюх вважає, що українська мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери, походячи зі санскриту.
Перші слова української мови були записані у 448 році н. е. Візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва» в таборі володаря Аттіли, який пізніше знищив Римську імперію.
Іменники в українській мові мають 7 відмінків, що вирізняє її серед інших східнослов’янських мов. Особливий кличний відмінок також зустрічається в латині, грецькій та санскритській граматиках.
У «Короткому словнику синонімів української мови» зібрано 4279 синонімічних рядів, і слово «бити» має найбільше синонімів — аж 45. Спробуйте назвати хоча б 20 з них, використовуючи фразеологізми.
Українська мова має три форми майбутнього часу: проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).
Цікаві факти про українську мову
Українська мова багата на зменшувальні форми. Наприклад, слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яка використовується в гімні України: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».
Найуживанішою літерою в українському алфавіті є «п»; саме з неї починається найбільша кількість слів. Найменш уживана — літера «ф», яку вживають переважно в запозичених словах.
Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер: «дихлордифенілтрихлорметилметан» — це хімікат для боротьби зі шкідниками.
Українська мова має паліндроми — слова або фрази, які читаються однаково зліва направо і справа наліво, наприклад, «Я несу гусеня» або «ротатор».

Історичні факти про українську мову
Українську мову офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського, що зробило його основоположником нової української мови.
Перший український «Буквар» видав у 1574 році у Львові Іван Федоров. До нашого часу дійшов лише один примірник, знайдений у 1927 році в Римі. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
Найстарішою українською піснею вважається балада «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
«Заповіт» Тараса Шевченка переклали 147 мовами народів світу, що робить його найперекладанішим українським твором.
Поет Олександр Кониський мав найбільше псевдонімів — 141. Іван Франко користувався 99 псевдонімами, а письменник Осип Маковей — 56.