Опитування було проведено в рамках проєкту «Дослідження ключових проблем та врахування експертних думок при розробці стратегії реінтеграції», який реалізується Інститутом миру і спільного ґрунту (IPCG) за підтримки ІСАР Єднання в рамках проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», повідомляє Rating Group.
Українці оцінили поточну ситуацію в країні, поговорили про втрати, майбутнє та ставлення до своїх співвітчизників. Ось що з’ясувалося.
Оцінка ситуації
Понад 80% опитаних вважають, що економічна ситуація в країні погіршилася за останній рік, 10% вважають, що вона залишилася незмінною, і 2% спостерігають покращення.
За даними 64% респондентів, політична ситуація в країні погіршилася; 22% вважають, що вона залишилася незмінною, тоді як 7% відзначають покращення.
57% учасників відзначили зниження впевненості у майбутньому; чверть респондентів зазначають, що змін не було за останній рік, і майже 10% відчувають більшу впевненість, причому найбільший відсоток серед найстаршої вікової групи. 10% відсотків респондентів не визначилися з відповіддю.
Фінансове становище сімей погіршилося для 60%, залишилося без змін для 35% і покращилося для 4%. Покращення частіше повідомляють респонденти віком до 30 років. Також зафіксовано збільшення частки тих, хто відзначає погіршення в усіх оцінюваних сферах, при цьому найбільше зростання відзначено серед тих, хто відчуває погіршення політичної ситуації — 14%.
Найпоширенішими втратами через війну є погіршення психічного та емоційного здоров’я (49%) та погіршення фізичного здоров’я (39%). Приблизно чверть респондентів зазнали втрати доходу та розлуку з родиною. 20% повідомили про смерть близької людини або втрату роботи. Респонденти, які проживають у зонах бойових дій, частіше повідомляють про ці втрати. Погіршення здоров’я є більш поширеним серед респондентів віком понад 50 років та внутрішньо переміщених осіб.
Найгіршими втратами, спричиненими збройною агресією Росії, за словами респондентів, є загибель цивільного населення (72%), загибель військових (70%) та фізичні травми, що призвели до інвалідності (31%).
Пріоритет компенсації збитків, на думку людей, має бути спрямований на родичів загиблих (68%); осіб, які втратили домівки та майно (44%); осіб, які побували в полоні (38%), та тих, хто зазнав фізичних травм (36%). Близько 30% вважають, що компенсація має бути спрямована ветеранам; п’ята частина вважає, що вона має бути спрямована на родичів зниклих безвісти.
Близько 60% респондентів вважають недоцільним надавати підтримку українцям, які проживають за кордоном, тоді як 37% вважають, що підтримка повинна бути надана. Підтримку частіше підтримують респонденти із зон бойових дій, молодь та ті, хто має досвід переміщення та міграції.