9 Травня, 2025

9 травня в Україні: від радянського спадку до європейського майбутнього

9 травня перестало бути в Україні днем радянського “торжества перемоги”. Тепер це — День Європи, день, коли українці разом з усім Європейським Союзом відзначають спільні цінності: свободу, мир, людську гідність і демократію, нагадує “РБК Україна“.

9 травня в Україні: від радянського спадку до європейського майбутньогоЗміна сенсів відбулася не лише на рівні указів, а й у свідомості мільйонів.

Європейське коріння нового свята

Саме 9 травня 1950 року була проголошена Шуманська декларація — фундамент європейської інтеграції. Цей документ заклав основи майбутнього Європейського Союзу, в якому об’єднання ресурсів стало запобіжником нових воєн. Відтоді 9 травня в країнах ЄС — це День Європи.

Україна вперше долучилась до відзначення у 2003 році, проте тоді дата була зміщена на третю суботу травня — з огляду на ще офіційно святковане «9 травня перемоги». Після 2014 року, а особливо після 2022-го, ситуація змінилася.

9 травня в Україні: від радянського спадку до європейського майбутньогоУ травні 2023 року президент Володимир Зеленський підписав указ, який офіційно переніс святкування Дня Європи в Україні на 9 травня. Це стало частиною курсу на відмову від колоніального спадку СРСР.

Переосмислення памʼяті та ідентичності

Україна з 2023 року також офіційно вшановує 8 травня як День памʼяті та перемоги над нацизмом: не як тріумф, а як скорботу за мільйонами загиблих. Таким чином Україна синхронізувалась із європейською моделлю вшанування жертв Другої світової.

Натомість 9 травня перестало бути днем, який Росія використовує для культивування імперського реваншизму. В українському контексті тепер ця дата — не про минуле, а про майбутнє у спільноті країн, що поділяють ті самі принципи, за які Україна зараз платить найвищу ціну.

Європа — це ми

У 2025 році українці втретє офіційно відзначають 9 травня як День Європи. Це вже не просто декларація, а свідомий вибір ідентичності. У містах проходять культурні події, відкриті уроки, просвітницькі кампанії, звучать гімни Європи та України. У цьому є мирна, але потужна відповідь на танки, ракети та імперські міфи.