19 Травня, 2025

Більшість українців втратили довіру до політики США — опитування

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати двох всеукраїнських телефонних опитувань, проведених у лютому-березні. Їх мета — дослідити, як українці оцінюють політику Заходу, США, Європи та нового президента США Дональда Трампа щодо України.

Більшість українців втратили довіру до політики США — опитуванняРезультати свідчать про серйозні зміни в настроях громадян.

У типовому моніторинговому запитанні КМІС про підтримку Заходу респонденти обирали між двома варіантами: що Захід втомлюється від України, чи що він продовжує допомагати. У березні 2025 року 62% вважали, що Захід підтримує Україну, тоді як 31% — що навпаки, тисне для поступок. Для порівняння: у лютому 2024 року віра в Захід була на нижчому рівні — лише 49% вважали його союзником, а 44% — критично оцінювали його дії.

США vs Європа: «дзеркальне» сприйняття

У новому форматі опитування КМІС розділив запитання: частині респондентів ставили його про політику США, частині — про політику Європи. Результати виявилися кардинально протилежними.

64% опитаних вважають, що Європа є союзником України, тоді як лише 24% мають таку саму думку про США. Натомість 67% вважають, що США тиснуть на Україну для поступок, і втомилися від підтримки.

Трамп: песимізм посилився

Більшість українців втратили довіру до політики США — опитуванняУ грудні 2024 року 54% українців позитивно сприймали новину про обрання Трампа президентом США. Але вже в березні 2025 року таких залишилося лише 19%. Натомість 73% вважають, що це — погано для України.

Подібні тенденції простежуються і в питанні очікувань від миру за президентства Трампа. У грудні 2024 року 27% вважали, що Україна може розраховувати на справедливий або частково справедливий мир. У березні 2025 року цей показник знизився до 18%, а частка тих, хто очікує несправедливого миру, зросла до 55%.

Коментар КМІС

Антон Грушецький, виконавчий директор КМІС, вважає, що різке падіння довіри до США зумовлене риторикою та діями нової американської адміністрації. Він наголошує: хоча Європа наразі сприймається як союзник, за відсутності чітких і рішучих кроків, зокрема в напрямі вступу України до ЄС, може виникнути загальна фрустрація і зростання антизахідних настроїв:

«Цей сценарій стане потрясінням не лише для України, а й для всього Західного світу. Саме тому необхідно зберігати партнерство і єдність».