У травні 2025 року вартість класичної страви української кухні — борщу — зросла в Україні вже до 222 грн за каструлю. Якщо додати хліб, сметану та часник, повна порція обійдеться у 232 грн. За рік ціна зросла на 52%, а лише за останні два місяці — на 20%, пише OBOZ.UA.
Такі дані оприлюднили аналітики Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ), які щомісяця розраховують так званий індекс борщу — умовний показник, що відображає динаміку цін на продукти для приготування традиційної страви.
Від редакції: станом на 15 травня 222 грн — це приблизно 5,35 долара США.
Що подорожчало найбільше?
Серед основних інгредієнтів найвідчутніше зросла в ціні свинина. Свинячі ребра, яких потрібно пів кілограма, нині коштують у середньому 109,5 грн, хоча в березні їхня ціна була 97,35 грн (+12,5%).
Також стрімко подорожчав буряк: із 8,1 грн до 14,1 грн (на 74%). Морква, хоча й майже не змінила вартості, залишається дорогою, а томатна паста й надалі коштує понад 35 грн за баночку.
Натомість ціни на цибулю та олію залишилися майже незмінними.
Чому так відбувається?
Експерти пояснюють зростання цін кількома чинниками: зменшенням внутрішнього виробництва, сезонними коливаннями та залежністю від імпорту. Зокрема, частину овочів, таких як морква та томати, Україна змушена завозити з Туреччини.
Індекс борщу часто називають “народним індексом”, адже він чітко показує, як інфляція та ситуація на аграрному ринку впливають на повсякденне життя українців. Ще кілька років тому повна страва з борщем, хлібом, сметаною та часником коштувала до 100 грн, а сьогодні — вже понад 230 грн.
Що з іншими продуктами?
На тлі зростання ціни на борщ, з’являються й добрі новини: в Україні знижуються ціни на тепличні овочі. Так, помідори вже подешевшали до 70–100 грн/кг, а огірки — до 40–70 грн/кг. Проте через весняні заморозки очікується зростання вартості фруктів, зокрема полуниці, яка наразі тримається на рівні 200–220 грн/кг.