19 Квітня, 2025

Читайте українською: вчені довели факт про кішок, який вас здивує

Якщо у вас коли-небудь була кішка, ви, напевно, помічали, як вона плавно “виливається” та “розтікається”, ніби невеличка рухома пухнаста калюжка. Кішки не тільки здаються нам текучими, ніби рідина, вони, схоже, дійсно це вміють, пише Science Alert.

Читайте українською: вчені довели факт про кішок, який вас здивуєДослідження, проведене науковцями, фактично підтвердило цю думку: коли кішкам доводиться проходити через отвори, що стають дедалі меншими, вони вміють «витікати», наче рідина, зупиняючись лише тоді, коли отвір стає занадто малим для їхнього комфорту.

Це вказує на те, що кішки не тільки демонструють деякі властивості рідин, але й мають усвідомлення власних розмірів. Дослідження провів етолог Петер Понграц з Університету Лоранда Етвеша в Угорщині, і воно додає до нашого розуміння здатності кішок усвідомлювати себе — ключовий показник когнітивних здібностей будь-якого виду.

Ще у 2014 році фізик Марк-Антуан Фардін описав, як кішки з часом приймають форму контейнерів, у яких вони знаходяться. Це дозволило віднести їх до категорії аморфних твердих тіл — об’єктів, які не є повністю твердими, але й не рідкими.

Понграц провів дослідження в домашніх умовах, оскільки кішки погано реагують на лабораторні експерименти. Він використав панелі з отворами різної ширини та висоти, щоб перевірити, як кішки оцінюють розміри свого тіла, коли проходять крізь перешкоди.

Читайте українською: вчені довели факт про кішок, який вас здивує

У результаті експерименту з’ясувалося, що більшість кішок без вагань проходили через вузькі отвори, навіть коли їхня ширина становила половину тіла тварини. Проте перед отворами меншої висоти вони зупинялися та шукали альтернативні шляхи, наприклад, стрибали через панелі.

Понграц планує продовжити дослідження, щоб глибше зрозуміти, як кішки усвідомлюють свої розміри та вагу і як це впливає на їхні рішення.