Технічна пауза в прийманні нових заяв на надання консульських послуг для окремої категорії громадян України завершується. МЗС України вже дало розпорядження закордонним дипломатичним установам з 18 травня відновити приймання заяв на вчинення консульських дій для чоловіків призовного віку, який був призупинений 23 квітня.
Міністерство оборони України та інші органи влади створили механізми для оновлення військово-облікових даних і їх синхронізації з консульськими послугами МЗС. Міністерство надало роз’яснення щодо нового порядку отримання консульських послуг.
З 18 травня чоловіки віком 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, зможуть подавати заяви на отримання консульських послуг.
Разом з документами, необхідними для отримання обраної консульської послуги, заявники повинні також подати свій військово-обліковий документ у паперовому (ВОД) або електронному вигляді (е-ВОД).
Паперовий ВОД — це посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників) або військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (для військовозобов’язаних). Паперові військово-облікові документи будуть діяти лише до запуску електронного кабінету призовника. Після запуску діятимуть електронні військово-облікові документи, які кожен заявник зможе самостійно сформувати онлайн в електронному кабінеті.
Електронний е-ВОД — це електронний документ, який зберігається у застосунку на смартфоні користувача та містить верифіковані дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. З 18 червня його можна буде самостійно створити після оновлення власних даних в електронному кабінеті призовника. Для отримання консульської послуги електронний військово-обліковий документ має бути створеним не раніше ніж за 3 дні до звернення до консульської установи. Скануючи код зі смартфона заявника, консул зможе в реальному часі перевірити актуальність військово-облікових даних та можливість надання консульської послуги.
Якщо електронний кабінет призовника ще не функціонує, а паперового документа немає, можна стати на тимчасовий консульський облік або оновити свої дані в консульському обліку, щоб подати заяву на отримання консульської послуги без електронного чи паперового військово-облікового документа. Ці документи подаються разом із пакетом необхідних для отримання відповідної консульської послуги.
Якщо громадянин має дозвіл на проживання в іноземній державі, він також повинен надати копію цього дозволу разом з іншими документами.
З моменту, коли в електронному кабінеті призовника з’явиться можливість створювати електронні військово-облікові документи, прийняття на облік або оновлення даних в консульському обліку вже не замінюватиме вимогу подання електронного військово-облікового документа.
Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста — це інструмент для оновлення військово-облікових даних. Міністерство оборони оголосило, що цей електронний кабінет буде реалізовано як мобільний додаток «Резерв+», доступний для завантаження з офіційних магазинів App Store та Google Play.
Мобільний додаток для військовозобов’язаних буде доступний з 18 травня, що дозволить кожному оновити контактну інформацію. Через мобільний додаток можна буде оновити номер телефону, адресу фактичного проживання та електронну пошту відповідно до законодавства.
З 18 червня в додатку з’явиться функція формування витягу з реєстру Оберіг після оновлення даних, який міститиме особисті та службові дані, що зберігаються у реєстрі (електронний військово-обліковий документ, е-ВОД).