Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати останнього дослідження, яке показало, що ставлення українців до Росії та її громадян стало переважно негативним.
За даними опитування, проведеного у вересні-жовтні 2024 року, 93% українців мають негативне ставлення до Росії, а лише 3% — позитивне. Така динаміка відображає глибокі зміни в суспільстві, викликані війною та агресією з боку РФ. Дослідження проводилось методом телефонних інтерв’ю, охоплюючи усі регіони України, які підконтрольні уряду. У межах опитування дослідники вивчали не тільки загальне ставлення до Росії, але й соціальну дистанцію до її громадян, що вказує на готовність українців підтримувати контакт з росіянами в різних сферах життя.
Результати свідчать про те, що до 2022 року значна частина українців, навіть попри окупацію Криму та війну на Донбасі, зберігала позитивне ставлення до «звичайних росіян». Але після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року ситуація різко змінилася. Наразі більшість українців переконані, що як російська влада, так і самі громадяни Росії несуть відповідальність за події війни.
«Ці дані свідчать про глибоке розчарування українців у Росії та росіянах, що, на жаль, вже не підлягає поверненню до колишніх умов. У свідомості українців Росія і росіяни більше не є дружнім сусідом, а натомість стали символом небезпеки та агресії», — прокоментував результати дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Результати опитування також вказують на те, що значний відсоток українців відчуває сильну соціальну дистанцію до росіян. За індексом соціальної дистанції, 86% українців не хотіли б бачити росіян на території України, що свідчить про високий рівень недовіри. Середній індекс соціальної дистанції до росіян на сьогодні становить 6,6 з максимальних 7 балів, що вказує на майже повну відсутність толерантності до цієї групи.
Грушецький також підкреслив, що ця негативна тенденція стала результатом численних актів насильства з боку російських військових та активної підтримки війни російським суспільством. До війни українці розділяли владу та населення Росії, однак тепер переважна більшість бачить відповідальність в обох. На тлі цих подій українське суспільство дедалі більше орієнтується на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Замість пошуку співпраці з Росією, Україна спрямовує всі зусилля на зближення з ЄС і розвиток незалежної, демократичної держави.