1 Липня, 2025

Два паспорти: що означає закон про множинне громадянство для України й світу

Ухвалення закону про множинне громадянство стало однією з найгучніших політичних подій літа 2025 року, розповідає “Україна молода“.

Два паспорти: що означає закон про множинне громадянство для України й світуВерховна Рада після розгляду понад тисячі правок проголосувала за документ, який легалізує реальність, у якій вже багато років живуть мільйони українців за кордоном. Тепер вони зможуть не тільки отримати друге громадянство, не втрачаючи українського, а й передавати його дітям.

Чому це важливо?

Із 1991 року чисельність населення України скоротилася більш ніж на 20 мільйонів. За найпесимістичнішими прогнозами, до кінця століття вона може зменшитися до 15 мільйонів. Близько 7 мільйонів українців виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення Росії. Більшість із них мешкає в країнах, де множинне громадянство дозволене. Багато хто вже отримав паспорти ЄС чи Канади, не відмовляючись від українського — хоч за законом мали би.

Прийнятий закон визнає цю ситуацію і дає державі інструмент для збереження зв’язку з мільйонами своїх громадян. Це передусім акт соціальної справедливості, а також — спроба не допустити остаточної втрати людей, які все ще мають українські паспорти, але давно інтегровані в нові суспільства.

Що дозволяє закон?

Українці зможуть отримати іноземне громадянство (якщо країна входить до переліку, затвердженого Кабміном) без втрати українського. У пріоритеті — країни ЄС, НАТО і G7. Але остаточного списку ще немає.

Два паспорти: що означає закон про множинне громадянство для України й світуТакож запроваджено спрощену процедуру для осіб українського походження, які хочуть повернутись — достатньо підтвердити коріння, знати мову на рівні В1 і скласти іспит з Конституції. Для військових, які служать в Україні, — окремі пільги. Родичі загиблих іноземців, що воювали за Україну, також отримають право на громадянство.

Натомість заборонено мати множинне громадянство з країною-агресором або тими державами, які не визнають територіальну цілісність України. Добровільне набуття російського паспорта — автоматична втрата українського.

Що залишилось поза законом?

Юридичну колізію з 4-ю статтею Конституції не вирішено — вона досі передбачає «єдине громадянство». Конституційний суд чотири роки не дав висновку, а з січня 2025 року взагалі не працює через відсутність кворуму. Це означає, що ухвалений закон у майбутньому можуть визнати неконституційним.
Немає також конкретики щодо обов’язків нових громадян. Наприклад, питання військового обов’язку не врегульовано. Також залишаються питання щодо права голосу. Якщо мільйони людей, які не живуть в Україні і не мають з нею економічного зв’язку, матимуть право обирати владу, це може мати серйозні наслідки для країни.

Хто не отримає спрощення?

Попри намагання деяких політиків, спрощення для іноземців без українського походження не відбулось. Громадянство залишиться недоступним без проживання в Україні не менш як 5 років, наявності дозволу на імміграцію, знання мови і легального доходу.

Державна міграційна служба залишається слабкою ланкою. За словами експертів, без реформи ДМС навіть найпрогресивніші закони можуть не працювати — бо на практиці все зводитиметься до корупційних схем.