8 Травня, 2025

Орли змінили маршрут міграції, щоб уникнути війни в Україні

Орли змінили маршрути міграції через Україну, щоб уникнути бойових дій, і через те, що їхні місця проживання були пошкоджені або знищені війною, кажуть науковці. Про це повідомляє Yahoo.

Дослідники вважають, що великі подорлики (англійською Greater Spotted Eagles) обходили небезпеки, включаючи артилерійський вогонь, реактивні літаки та танки, а також нарощування військ.

Щовесни вони пролітають через Україну, прямуючи з Греції та Судду – великої заболоченої території в Південному Судані – до місць розмноження в Білорусі.

Вчені вивчали GPS-дані помічених птахів протягом місяців після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, під час важких боїв на півночі України, коли Росія намагалася захопити Київ, відправивши війська на південь від Білорусі. Дослідники з Естонського університету наук про життя та Британського фонду орнітології повідомили про свої висновки в журналі Current Biology.

Орли змінили маршрут міграції, щоб уникнути війни в Україні

«Війна в Україні мала руйнівний вплив на людей і навколишнє середовище. Наші висновки відкривають рідкісне вікно в те, як конфлікти впливають на дику природу», – сказав провідний автор Чарлі Рассел, аспірант Університету Східної Англії.

Великий подорлик, який належить до вразливих видів, є великим хижим птахом коричневого кольору. Дослідники почали стежити за ними за допомогою пристроїв GPS у 2017 році, але не очікували, що через п’ять років будуть стежити за ними в зоні великої війни.

Орли змінили маршрут міграції, щоб уникнути війни в Україні

Результати показують, що птахи зробили великі відхилення від своїх раніше відстежених маршрутів. Вони також витрачали менше часу на відпочинок на своїх звичайних зупинках в Україні або зовсім уникали їх.

У результаті птахи подорожували далі, в середньому приблизно на 52 милі (85 км).

Для мігруючих птахів місця зупинки є важливими місцями для отримання їжі, води та притулку. Ці зміни призвели до затримки прибуття птахів до місць розмноження та, ймовірно, змусили їх використовувати більше енергії, що завдало шкоди. Попри те, що всі мічені птахи вижили, дослідники вважають, що їхній досвід міг вплинути на їх здатність до розмноження.