20 Липня, 2024

ТОП світових фільмів, музичних творів та книг, присвячених Україні у 2023 році

Україна продовжує залишати свій слід на культурному ландшафті навіть під час повномасштабної війни. Підбиваючи підсумки 2023 року, The New Voice of Ukraine склав список найвизначніших випадків, коли відомі іноземці висловлювалися про Україну через фільми, кліпи, мурали, книги тощо.

  1. Документальний фільм «Суперсила», режисер Шон Пенн
ТОП світових фільмів, музичних творів та книг, присвячених Україні у 2023 році

У лютому 2023 року на Берлінському міжнародному кінофестивалі відбулася прем’єра документального фільму «Суперсила» американського актора та режисера Шона Пенна та продюсера Аарона Кауфмана. Фільм, який розповідає про Україну та її військових, спочатку був задуманий у жовтні 2021 року та випадково зафіксував повномасштабне вторгнення Росії в Київ. Відтоді знімальна група відвідувала Україну сім разів.

  1. Музичне відео «Crushed» від Imagine Dragons

На початку травня гурт випустив кліп на пісню «Crushed», знятий у Новогригорівці, селі на Миколаївщині, спустошеному російськими обстрілами та окупованому російськими військами понад п’яти місяців. Відеорежисер гурту Тай Арнольд познайомився з 14-річним Сашком, який став головним героєм кліпу, під час гуманітарної поїздки. Сашко з родиною кілька місяців провели в підвалі; їхній будинок і його школа були зруйновані ворожим обстрілом. Наразі йому відбудували дім — читайте про це на UA Diaspora.

  1. «Legacy of War Mix» — спільна робота Роберта Дель Наджа з Massive Attack та Святослава Вакарчука

3 березня 2023 року відбувся реліз колаборації Роберта «3D» Дель Наджа з Massive Attack та українського артиста Святослава Вакарчука, фронтмена популярного рок-гурту України «Океан Ельзи». «Legacy of War Mix» — назва, яку Роберт Дель Наджа дав своїй версії хіта «Обійми» гурту «Океан Ельзи».

  1. «Same Here» Бреда Пейслі, американського кантрі-співака

Бред Пейслі, популярний американський кантрі-співак і триразовий володар премії «Греммі», випустив пісню «Same Here», яка підкреслює спільність між українцями, американцями та іншими народами. У пісні звучить його діалог із президентом України Володимиром Зеленським. Влітку 2022 року Пейслі став амбасадором благодійної ініціативи Зеленського UNITED24. У квітні 2023 року співак відвідав Україну.

ТОП світових фільмів, музичних творів та книг, присвячених Україні у 2023 році
  1. «Звідки куди» польського режисера Мачека Хамели

Прем’єра цього документального фільму відбулася на Каннському кінофестивалі. Хамела відправився на початку повномасштабної війни в регіони, охоплені війною, щоб допомагати людям з евакуацією, і вивіз 400 людей за 6 місяців. У якийсь момент Хамела вирішив встановити в транспортний засіб камеру, яка записала історії його пасажирів, що й стало основою фільму.

  1. Документальний фільм «З Україною в серці» режисера Бернара-Анрі Леві

Французький філософ, письменник і режисер Бернар-Анрі Леві представив свій третій документальний фільм, присвячений війні в Україні. Прем’єра відбулася на французькому телебаченні в середині листопада під назвою «З Україною в серці» (L’Ukraine au cœur). Фільм у стилі військового щоденника охоплює події з червня по вересень 2023 року. Дія фільму відбувається в окопах Херсонської та Донецької областей.

  1. Документальний фільм «Girl Away From Home» датського режисера Сімона Леренга Вілмонта та української режисерки Аліси Коваленко

Прем’єра відбулася на Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі (IDFA). Головна героїня фільму, 13-річна киянка Анастасія, разом із бабусею тікає від війни. Анастасія успішна художня гімнастка. Внаслідок повномасштабної війни Анастасії та її бабусі довелося будувати нове життя в Німеччині.

  1. Мурал, присвячений українським дітям у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі

Вуличний художник Крістіан Гемі, більш відомий як C215, з 2022 року активно створює мурали на підтримку України як в Україні, так і у Франції. У 2022 році він вперше відвідав Україну та намалював численні роботи на стінах та залишках зруйнованих будівель у Києві, Бучі, Гостомелі, Бородянці. Нещодавно у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі також з’явився мурал, присвячений українським дітям, зокрема полоненим у Росії.

  1. Книга «Російсько-українська війна» Сергія Плохія

Українсько-американський історик і професор історії України Гарвардського університету Сергій Плохій у лютому 2023 року випустив у Сполучених Штатах і в серпні 2023 року в Україні книгу «Російсько-українська війна», в якій аналізує повномасштабне вторгнення Росії, об’єднання Заходу в контексті війни та рух Росії до ізоляції.

  1. Книга «Вторгнення» Люка Гардінга

Британський журналіст, іноземний кореспондент The Guardian Люк Гардінг презентував книгу про війну Росії проти України «Вторгнення». У книзі відображені особисті враження Гардінга від його поїздок в Україну після початку повномасштабного вторгнення, зокрема розмови з людьми, відвідування гарячих точок і поїздки в зону бойових дій. Автор сам презентував український реліз книжки на Book Forum 2023 у Львові у жовтні.