Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн почала спробу скласти коаліцію після зростання сили крайніх правих на виборах до Європейського парламенту, що спонукало президента Франції Емманюеля Макрона оголосити позачергові національні вибори. Про це розповідає Reuters.

Зміщення праворуч у Європарламенті може ускладнити ухвалення нових законодавчих актів для реагування на виклики безпеки, вплив зміни клімату чи промислову конкуренцію з Китаєм та США.
Фон дер Ляєн вийшла зміцненою після виборів у 27 країнах, оскільки її правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) отримала додаткові місця. Але для другого терміну їй потрібна підтримка більшості національних лідерів ЄС та робоча більшість у Європарламенті.
Попередні результати надали основним партіям, які підтримували фон дер Ляєн — ЄНП, соціалістам і лібералам — 402 місця в палаті з 720 членів. Але це занадто вузька більшість для комфортної роботи. Тому фон дер Ляєн може звернутися до зелених та націоналістичної прем’єр-міністерки Італії Джорджії Мелоні.
Фон дер Ляєн сказала, що має намір працювати з тими, хто «проєвропейський, проукраїнський і за верховенство права» — опис, що стосується «Братів Італії» Мелоні, але не деяких інших крайніх правих партій. Однак соціалісти, ліберали та зелені вже заявили, що не будуть співпрацювати з крайніми правими, що робить спроби фон дер Ляєн щодо формування коаліції вкрай делікатними.
Націоналістичні, популістські та євроскептичні партії на шляху до здобуття близько чверті місць у асамблеї ЄС. Політичні аналітики приписують зміщення вправо зростаючій вартості життя, занепокоєнням з приводу міграції та вартості зеленої трансформації, а також війні в Україні — тобто, тим питанням, які націоналістичні та популістські партії взяли на озброєння.
Наслідки голосування відчувалися далеко за межами Брюсселя. У Франції крайнє праве «Національне об’єднання» Марін Ле Пен набрало понад 31% голосів, розгромивши центристську партію Макрона «Відродження». У Німеччині крайня права «Альтернатива для Німеччини» посіла друге місце з 15,9% голосів — попереду соціал-демократів канцлера Олафа Шольца, які набрали 13,9% у своєму найгіршому результаті. Мелоні, навпаки, була піднесена, оскільки її партія вийшла на перше місце в Італії з понад 28% голосів.

У Польщі центристська «Громадянська коаліція» прем’єр-міністра Дональда Туска, яка є членом ЄНП, посіла перше місце. У Іспанії також центристська «Народна партія», яка є частиною ЄНП, вийшла на перше місце.