Російські прокремлівські Telegram-канали використали тему Гелловіну для введення в оману західної та української аудиторії, розповідає Ukrinform.
Вони почали поширювати нібито нову обкладинку німецького сатиричного політичного журналу “Titanic” за жовтень, на якій у карикатурному стилі зображений президент України Володимир Зеленський. Він тримає кошик із солодощами у формі гарбуза, «вкрадений» у дітей, які святкують Гелловін. Підпис до картинки: «Україна потребує більше».
Викриття фальшивої обкладинки
Ця обкладинка є фейком, оскільки її немає на офіційному сайті журналу “Titanic”. Справжній жовтневий випуск журналу, який вийшов у кінці вересня, мав іншу обкладинку. Листопадовий номер, опублікований напередодні Гелловіну, зображує Юргена Клоппа, колишнього тренера “Ліверпуля” і нинішнього керівника глобального футболу Red Bull, із заголовком «Він просто не може сказати “ні”! Юрген Клопп стає лідером “Хезболли”».
Сфальсифіковане оголошення на OLX
Пропагандисти також поширювали повідомлення про те, що в Україні нібито продають форму співробітників військкоматів як «найстрашніший» костюм для Гелловіну. Для підтвердження вони демонстрували скріншот оголошення на маркетплейсі OLX, нібито опублікованого користувачем під псевдонімом «Ihor UA».
Це оголошення є фейком, створеним за допомогою графічного редактора. Пропагандисти змінили дату та опис оригінального оголошення, залишивши при цьому псевдонім автора, місцезнаходження та ціну. Насправді, у вихідному оголошенні користувач продавав тактичний костюм для штурмових операцій, а не форму співробітників військкоматів.
Аналіз сторінки автора на OLX показує, що він переважно продає військове спорядження та тактичні костюми. Жодних оголошень, пов’язаних із формою військкоматів чи схожими товарами, не виявлено, що ще раз підтверджує фейковість інформації.
Вплив на західну аудиторію
Фейкова обкладинка із Зеленським спрямована на західну аудиторію. Метою є поширення російського наративу про те, що підтримка України на Заході нібито слабшає, а потреби України є надмірними. Ця тактика повторює минулорічний фейк до Гелловіну.
Психологічний вплив на українців
Фейкове оголошення про форму військкомату спрямоване на демонізацію української влади, зокрема працівників військкоматів, в очах громадськості. Це спроба викликати страх і недовіру серед українців у складні часи.
Триваюча кампанія дезінформації
Такі дії свідчать про постійну стратегію російських пропагандистів дискредитувати українське керівництво та маніпулювати громадською думкою як в Україні, так і за кордоном. Використовуючи свята та знайомі теми, вони прагнуть поширювати фальшиві наративи та послаблювати єдність і рішучість союзників України та її громадян.