13 Липня, 2024

Історичний центр Одеси визнано всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО

Агентство ООН з питань культури вирішило додати історичний центр українського чорноморського портового міста Одеса до списку об’єктів Всесвітньої спадщини, що перебувають під загрозою зникнення, визнаючи «видатну універсальну цінність цього місця та обов’язок усього людства його захистити», пише AP.

Історичний центр Одеси визнано всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО

Рішення було прийнято на позачерговій сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Парижі. Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле високо оцінила цей крок, сказавши, що «легендарний порт, який залишив слід у кіно, літературі та мистецтві», «таким чином поставлений під посилений захист міжнародної спільноти».

З моменту повномасштабного вторгнення в Україну 11 місяців тому російські війська завдали численних артилерійських і авіаударів по Одесі. Президент України Володимир Зеленський у жовтні закликав ЮНЕСКО внести Одесу до Списку всесвітньої спадщини, де визнаються місця «видатної універсальної цінності». Комітет погодився, а також додав історичний центр міста до свого списку об’єктів, що знаходяться під загрозою зникнення.

Зміни до тексту, запропоновані Росією, призвели до затримки голосування комітету з 21 члена. Зрештою шість делегатів проголосували «за», один — «проти», 14 утрималися. Російський делегат Тетяна Довгаленко розкритикувала це рішення, стверджуючи, що «місцеві жителі знищили деякі пам’ятники Одеси», які начебто виправдовували статус «під загрозою зникнення».

Міністр культури України Олександр Ткаченко привітав результати голосування, заявивши, що воно захистить мультикультурну історію Одеси.

«Це великий історичний день, — сказав він журналістам. — Безумовно, Одеса під загрозою через повномасштабне вторгнення Росії. … Я дуже сподіваюся, що парасолька ЮНЕСКО зможе захистити хоча б одеське небо і саму Одесу від цього варварського нападу росіян».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *