Український етно-хаос гурт DakhaBrakha отримав одну з найвищих культурних нагород Франції — Орден мистецтв і літератури. Про це повідомляє Посольство Франції в Україні.
У п’ятницю, 31 травня, під час концерту в Києві французький посол в Україні Гаель Весьєр урочисто вручив відзнаку всім чотирьом учасникам колективу: Марку Галаневичу, Ніні Гаренецькій, Ірині Коваленко та Олені Цибульській.
Французьке посольство відзначило не лише внесок DakhaBrakha в українське мистецтво, а й їхню потужну роль у збереженні національної ідентичності та промоції України за кордоном, особливо у Франції. Колектив виступав на численних міжнародних сценах — від «Гластонбері» до театрів США, Канади, Європи та Азії, ставши символом сучасної України, що говорить мовою музики.
Під час концерту в Києві, який розпочався хвилиною мовчання в пам’ять про загиблих українських воїнів, музиканти виконали композиції, присвячені українській армії, а також звернули увагу публіки на злочинну депортацію українських дітей Росією. Усі кошти, зібрані на цьому виступі, гурт передасть на потреби Збройних сил України.
Гурт DakhaBrakha був створений у 2004 році при Центрі сучасного мистецтва «ДАХ» режисера Влада Троїцького. Їхня музика — унікальне поєднання українського фольклору з елементами індійської, арабської, африканської та австралійської традицій. Вони грають на понад 30 інструментах, а кожен їхній виступ — це не лише концерт, а й перформанс, що викликає глибокі емоції.
Гурт від початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну, виступаючи за кордоном із меседжем «Stop Putin, Stop War» та залучаючи міжнародну аудиторію до українського болю і спротиву. Їхня участь у культурній дипломатії та допомога армії роблять DakhaBrakha потужними голосами українського спротиву.
Французький Орден мистецтв і літератури, започаткований у 1957 році, є однією з найпрестижніших відзнак у галузі культури. Серед нагороджених у різні роки — Девід Боуі, Меріл Стріп, Юрій Андрухович, Боб Ділан та інші митці. Тепер у цьому списку — і DakhaBrakha.