5 Грудня, 2024

Як російська шпигунка намагалася завадити перейменуванню парку у США

Ніхто не знав, що вона була російською шпигункою. Коли на острові Кауаї, Гаваї, почалися спроби перейменувати історичний парк, вона зібрала підтримку проти цього, розповідає SF Gate.

Як російська шпигунка намагалася завадити перейменуванню парку у США

Протягом понад століття цей парк площею 17 акрів називався Російською фортецею Єлизавети та був оголошений історичним державним парком у 1972 році. Однак, коли стали відомі нові деталі історії фортеці, місцеві жителі почали боротися за перейменування цього місця на Паулуалу, або «червоне огородження». Це традиційна гавайська назва фортеці, побудованої у 1817 році.

Історія виникнення фортеці починається в 1816 році, коли Георг Шеффер, німецький лікар і агент російського хутрового торгового судна, був направлений на Кауаї з дипломатичною місією. Він уклав угоду з королем Каумуалі. Шеффер пообіцяв Каумуалі, який нещодавно поступився своїм королівством королю Камехаме, підтримку російської армії для відновлення автономного правління короля Кауаї над Кауаї та Нііхау. Шеффер також спроектував фортецю в італійському стилі і передав креслення гавайцям. Фортеця врешті-решт була побудована сотнями гавайців для гавайців.

Росіяни ніколи не використовували фортецю і не мали до неї жодного відношення. У 1885 році урядовий геодезист помилково назвав це історичне місце Російською фортецею Єлизавети. Це ім’я закріпилося без питань. Немає жодних відомостей, що король Каумуалі називав фортецю Російською фортецею Єлизавети, як і його солдати.

У 2017 році росіяни та російські американці приїхали на Кауаї, щоб відзначити 200-річчя фортеці форумом, про який повідомляли російські ЗМІ. Вони встановили прапор російсько-американської компанії на цьому місці, що обурило гавайців та викликало рух за остаточне перейменування важливого культурного об’єкта.

Як російська шпигунка намагалася завадити перейменуванню парку у СШАПідпільний агент, громадянка США і Росії, Олена Брансон, також відома як Олена Черних, координувала зусилля для збереження російської назви. Вона організувала святкування та оплатила поїздку групи людей з Кауаї до Москви для зустрічі з російськими чиновниками у 2019 році. Візит викликав скандал. У березні 2022 року Міністерство юстиції США звинуватило Брансон у тому, що вона була російським агентом, який незаконно фінансувався та спрямовувався російським урядом.

Протягом майже десятиліття, живучи в США, Брансон використовувала засновану нею компанію в Нью-Йорку для поширення російського впливу в США та просування російських інтересів, зокрема через лобіювання американських державних посадовців на користь російських політичних позицій, як зазначено в обвинувальному акті. Брансон залишила США за два роки до того, як їй були висунуті звинувачення.

Ця історія змусила округ і штат швидко почати стирати всі ці російські сліди та почати виправляти історію так, як вона повинна бути — як історію корінного населення, розповідають місцеві активісти. Законодавці просунули резолюцію, яка закликала Раду земельних і природних ресурсів Гаваїв перейменувати це місце на Паулуалу. Через три місяці назва була затверджена, хоча у російської назви досі є прихильники.

Організація «Друзі короля Каумуалі» задоволена тим, що використовується гавайська назва, заявивши на своєму вебсайті: «виправляючи історію в реальному часі для громади, яка була позбавлена зв’язку зі своїми справжніми предками».