9 Вересня, 2024

Хлібний, або Горіховий Спас 2024: історія, українські традиції та прикмети свята

Хлібний, Горіховий, або Спас на полотні є заключним святом серед трьох літніх Спасів. В Україні цьогоріч він відзначається 16 серпня, розповідає Glavcom.

Хлібний, або Горіховий Спас 2024: історія, українські традиції та прикмети святаПісля переходу Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новоюліанський церковний календар з 1 вересня 2023 року, усі свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Отже, віряни святкували Маковія (Медовий Спас) 1 серпня, Яблучний Спас – 6 серпня, а Горіховий Спас відзначатиметься сьогодні, 16 серпня 2024 року.

Цей спас у церковній традиції часто називають Днем пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя. Це свято має також інші назви: Хлібний Спас, Полотняний, Малий, Холодний Спас або Нерукотворний Спас. Назва “Холодний Спас” пов’язана з тим, що святкується він у серпні, коли спека спадає і стає помітно прохолодніше. А назва “Хлібний Спас” виникла через традицію випікати хліб із зерна нового врожаю.

Горіховий Спас також має народне значення, адже саме в цей час завершуються жнива, збирають горіхи та інші дари природи, а роботи на полях стає менше.

Історія свята

Горіховий Спас – церковне свято, присвячене перенесенню Нерукотворного Образа Ісуса Христа з Едесси до Константинополя у 944 році. Образ вважається нерукотворним, оскільки утворився після того, як Ісус притулив полотно до свого обличчя, і його лик чудесно відбився на ньому. Звідси й інша назва свята – Нерукотворний Спас або Спас на полотні.

WWW.CAPITALOBGYN.COM

Що святять на Горіховий Спас

На Третій Спас, 16 серпня, традиційно освячують в церкві горіхи та хліб, випечений з борошна нового врожаю. Віряни також приносять до церкви фрукти, воду та мед.

Після освячення продукти виносять на стіл, де обов’язково мають бути горіхова настоянка, свіжий хліб та пироги з фруктами. Святкування відзначаються багатими застіллями, оскільки закінчився строгий Успенський піст.

Стародавні традиції

На Горіховий Спас за традицією обирали найстаршу жінку в селі, яка першою йшла збирати горіхи. Її врожай слугував мірилом для інших. У цей день селяни пекли хліб, готували запаси на зиму, збирали горіхи і робили з них настоянки, які вважалися лікувальними.

Народні прикмети

  • Велика кількість горіхів на Спас віщує багатий врожай хліба наступного року.
  • Якщо журавлі відлітають до Третього Спасу, на Покрову слід очікувати морозу.
  • Горіховий Спас знаменує початок осені.

Що не можна робити на Горіховий Спас

Існують також певні заборони, які стосуються цього свята. Вони включають:

  • уникання пліток, сварок і негативних думок;
  • уникання лінощів – цей період варто провести у праці;
  • відмову у допомозі, якщо вас про неї попросили;
  • заборону на відвідування лісу без оберега, щоб не зустріти нечисту силу.