11 Травня, 2025

Які умови Кремль ставив Україні для припинення війни у 2022 році: дані WSJ

Глава країни-агресора Росії Володимир Путін публічно натякав на нібито відкритість до обговорення припинення війни в Україні на його умовах. Ймовірно, це домовленість, про яку йдеться в проєкті мирного договору, розробленому російською та українською делегаціями навесні 2022 року. Про це пише Obozrevatel.

Які умови Кремль ставив Україні для припинення війни у 2022 році: дані WSJ

На ці дані звернув увагу The Wall Street Journal. Журналісти проаналізували документ від 15 квітня 2022 року, в якому описується, як учасники переговорів з обох сторін прагнули припинити бойові дії, зустрівшись у Стамбулі.

«Погоджуючись перетворити Україну на „постійно нейтральну державу, яка не бере участі у військових блоках“, заборонивши їй відновлювати свої Збройні Сили за підтримки Заходу та залишивши Крим під фактичним контролем Росії», — йдеться у звіті.

У нібито проєкті угоди зазначалося, що Україна, попри можливість вступу до Євросоюзу, не матиме права вступати у військові альянси, включно з НАТО; іноземна зброя не буде допущена на українську землю; і Збройні Сили будуть скорочені до певної чисельності. Тобто Росія прагнула обмежити все: від кількості військ і танків до максимальної дальності українських ракет.

На думку росіян, уже окупований Росією Крим мав залишатися під впливом Москви і не вважатися нейтральним. Кремль також наполягав на тому, щоб російська мова в уряді та судах використовувалася нарівні з українською. Нічого з цього Київ не підтримав.

Питання про майбутнє тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей, окупованих Росією у 2014 році, в проєкт не було внесено. Його нібито залишили «на розсуд Путіна і Зеленського» під час особистих переговорів, чого хотів Кремль.

Крім того, обраний російським диктатором проєкт договору передбачав заборону іноземної зброї, «включаючи ракетну зброю будь-якого типу, збройних сил і формувань». Москва хотіла, щоб Збройні сили мали 85 тисяч осіб, 342 танки та 519 одиниць артилерії. Українські перемовники хотіли 250 тисяч військових, 800 танків і 1900 одиниць артилерії. Також Росія вимагала обмежити радіус дії українських ракет 40 кілометрами.

Які умови Кремль ставив Україні для припинення війни у 2022 році: дані WSJ

У підсумку сторонам не вдалося дійти згоди. Після цих переговорів масштаб воєнних злочинів Росії проти України став ще більш очевидним і про них заговорив весь світ, військова ситуація в Україні покращилася, а Захід почав постачати зброю на підтримку Києва. Сьогодні Україна чітко заявила про свою позицію: жодних натяків на переговори з агресором, поки Росія не виведе свої війська з країни.