Абсолютна більшість українців — 77% — позитивно оцінили спільну ініціативу України та США щодо безумовного тимчасового припинення вогню з Росією на 30 днів. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) з 12 по 22 березня 2025 року.
Найчастіше (47% з 77%) респонденти розцінюють пропозицію як спосіб продемонструвати, що саме Росія не хоче миру або порушує домовленості. Ще 18% вбачають у ній крок до завершення війни на прийнятних для України умовах, а 12% — спосіб розблокувати військову допомогу від США.
Негативно сприйняли ініціативу лише 17% опитаних: 8% назвали її хибним кроком, який послабить Україну, 7% — актом відчаю через ситуацію на фронті, а 2% — кроком до капітуляції.
У всіх макрорегіонах країни більшість підтримує пропозицію: від 72% на Сході до 85% на Заході.
Російські вимоги неприйнятні для українців
Після телефонної розмови Дональда Трампа з Владіміром Путіним (18 березня) КМІС поставив додаткове питання про сприйняття заявлених Росією умов перемир’я: припинення мобілізації, постачання зброї та розвідданих Україні. Переважна більшість — 79% — назвали ці вимоги абсолютно неприйнятними.
Навіть на Сході України, який найбільше постраждав від бойових дій, 64% опитаних рішуче відкидають такі умови попри ймовірний шанс на встановлення тиші.
Підтримка перемир’я можлива лише за умови гарантій безпеки
Опитування також показало, що більшість українців не погоджуються на перемир’я без жодних гарантій: 62% категорично проти. Водночас у разі надання гарантій — наприклад, розміщення західних миротворців, вступу України до НАТО або значного посилення ЗСУ — понад половина респондентів готові підтримати перемир’я, хоч і без особливого ентузіазму.
Найбільшу підтримку має варіант із введенням миротворців — 60% «за». Усі три варіанти гарантій мають схожий рівень підтримки в різних регіонах країни.
Більшість готова продовжувати спротив без США
На тлі короткочасного припинення американської військової допомоги на початку березня, КМІС поцікавився, як українці діятимуть у разі повного згортання підтримки з боку США. У відповідь 82% заявили, що Україна має продовжувати боротьбу з підтримкою європейських союзників. Лише 8% припустили можливість прийняття всіх вимог Росії.
«Українці прагнуть миру, але не ціною капітуляції. Вони готові до складних компромісів, якщо матимуть надійні гарантії безпеки. Загальнонаціональний консенсус лишається незмінним: ми маємо боротися до прийнятного миру», – сказав виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.