НАТО офіційно перебрало на себе координацію військової допомоги Україні від Сполучених Штатів, повідомило джерело у вівторок. Про це пише Reuters.
Цей крок, що відбувся після кількамісячної затримки, покликаний захистити механізм підтримки на тлі занепокоєння щодо скептичної позиції президента США Дональда Трампа стосовно альянсу.
Це рішення надає НАТО більш пряму роль у війні проти російської агресії, але не передбачає залучення військ альянсу до бойових дій. Водночас дипломати визнають, що вплив цього кроку може бути обмеженим, оскільки Трамп, який офіційно обійме посаду у січні, залишається ключовою фігурою, що може скоротити американську підтримку, враховуючи, що США є головним постачальником зброї для України.
Новий штаб місії НАТО з підтримки та навчання для України (NSATU) розташований на американській базі у німецькому місті Вісбаден і вже повністю функціонує, повідомляє Reuters. Координація раніше здійснювалася через очолювану США групу «Рамштайн», яка об’єднує близько 50 країн.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш минулого тижня зазначив, що після саміту НАТО у Вашингтоні альянс взяв на себе відповідальність за хаб у Ясьонці (Польща), головний центр транзиту міжнародної допомоги Україні. «Альянс вирішив захищати цей об’єкт значно активніше», — додав він.
На тлі побоювань скорочення підтримки адміністрацією Трампа, чинний уряд США під керівництвом Байдена намагається прискорити постачання озброєнь для Києва.
У новій місії NSATU буде близько 700 військовослужбовців, розміщених на штаб-квартирі НАТО в Бельгії, а також на логістичних хабах у Польщі та Румунії. Росія засудила посилення військової підтримки України, заявивши, що це може призвести до «ширшого конфлікту».