2 Травня, 2025

Навіщо Україні недієздатні F-16? США передали винищувачі без двигунів і радарів

США офіційно підтвердили, що передали Україні кілька списаних F-16, які не здатні літати й не можуть бути відновлені до бойового стану. Йдеться про корпуси літаків, зняті з консервації на базі Девіс-Монтан у Аризоні. Їх завантажили на український Ан-124 у Тусоні 25 квітня й доставили до Польщі 26 квітня, пише TWZ.

Передають не літаки, а “купи металу”

Навіщо Україні недієздатні F-16? США передали винищувачі без двигунів і радарівВинищувачі були повністю розібрані: без крил, хвостів, двигунів і носових обтікачів із радарами. У ВПС США підкреслили, що це «повністю нефункціональні» борти, які не можуть бути повернені до експлуатації. Їх надають винятково як джерело запчастин для технічного обслуговування бойових F-16, які Україна отримала від європейських країн.

Справні F-16 обіцяють європейці

Загалом Україна має отримати близько 85 бойових F-16: 24 — від Нідерландів, 19 — від Данії, 12 — від Норвегії (плюс 10 для розбору), 30 — від Бельгії. Частину з них наразі використовують не в боях, а для навчання пілотів у Румунії.

Запчастини — вузьке місце

У січні Міноборони Бельгії визнало, що передача їхніх F-16 гальмується саме через нестачу запчастин. Після цього США погодилися передати корпуси своїх списаних літаків із «авіаційного кладовища». На базі Девіс-Монтан зберігаються десятки старих F-16 — лише версій A та B там понад 170 одиниць.

Навіщо Україні недієздатні F-16? США передали винищувачі без двигунів і радарівВ Україні F-16 вже втрачають

Україна вже втратила щонайменше два F-16 у боях. У серпні 2024 року загинув пілот Олексій Месь під час відбиття ракетної атаки. У квітні 2025 року повідомлено про загибель Павла Іванова — за неофіційною версією, літак збили ракетою С-400. Ще до цього ЗСУ неодноразово стикалися з браком ресурсів для обслуговування нових типів озброєння/

Фюзеляжі без двигунів, які США передають Україні, не посилюють бойову авіацію, але можуть стати критично важливими для підтримки вже наявного парку в повітрі. Це не нова допомога, а компенсація нестачі запасних частин. Однак без повноцінного постачання справних літаків і налагодженої логістики такі передачі не змінять ситуацію принципово.