Рішення Нобелівського фонду запросити російських послів на цьогорічні церемонії вручення Нобелівської премії викликало гостру критику з боку шведських та українських політиків, повідомляє Politico.

Нобелівський фонд оголосив у четвер, що запросить послів усіх країн, які дипломатично представлені в Швеції та Норвегії, де церемонії нагородження мають відбутися в грудні. Це включає Росію та Білорусь, які минулого року були виключені після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Виконавчий директор Нобелівського фонду Відар Хельгесен заявив, що рішення було прийнято, щоб протистояти тенденції, де «діалог між тими, хто має різні погляди, скорочується». Але це оголошення викликало бурхливу реакцію у Швеції, і багато політиків оголосили, що бойкотуватимуть захід. Лідери Центристської, Лівої партій і спікер Партії Зелених оголосили в X, раніше відомому як Twitter, що вони не будуть відвідувати церемонію.
Йохан Персон, лідер Ліберальної партії, заявив, що «не буде сидіти і тостувати за російського посла, поки в Україні триває огидна і кривава загарбницька війна Путіна».
Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон сказав, що був «дуже здивований», побачивши запрошення Росії, і він не прийняв би такого ж рішення.
Посол України у Швеції Андрій Плахотнюк також розкритикував заяву Нобелівського фонду, закликавши переглянути своє рішення, а речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що це рішення, ймовірно, посилить у Кремля «відчуття безкарності та нових злочинів», і закликав Нобелівський фонд «підтримати міжнародні зусилля з ізоляції Росії та Білорусі».