Обідня перерва: чим займаються і як харчуються українці

Українців по праву можна вважати трудоголіками. Майже половина з них витрачає на обід менше години. Практично всім доводилося працювати під час обідньої перерви через термінові справи, «завал» на роботі й примхи керівництва. При цьому троє із п’яти економлять на обідах і беруть на роботу їжу з дому, а кожен сьомий перебивається всухом’ятку. Про всі тонкощі обідньої перерви по-українськи читайте в дослідженні Міжнародного кадрового порталу hh.ua.

Згідно з Кодексом законів про працю України працівникам повинні надавати перерву для відпочинку й обіду не більше двох годин на день. У цей час вони мають право залишати офіс і займатися своїми справами. Варто зазначити, що в законодавстві прописаний лише максимальний час, відведений на обідню перерву, і нічого не сказано про мінімальний тайм-аут. Тому на практиці його тривалість встановлюється правилами корпоративного розпорядку. За даними дослідження, практично усім українцям доводиться приділяти частину обідньої перерви вирішенню робочих питань.  Для чверті опитаних це стало щоденною звичкою, а 68% працюють замість обіду час від часу. І лише одному з чотирнадцяти вдається облишити всі справи і спокійно пообідати.

Coworkers eating in office
Coworkers eating in office

Причини, з яких «білі комірці» відмовляються від обіду, напряму пов’язані з навантаженням. Троє із п’яти не можуть відійти від робочого столу, оскільки є невідкладні справи. Дещо більше чверті не встигають виконати всі задачі до обіду й вимушені «підтягувати хвости». Кожен сьомий співробітник не може поїсти й відпочити через примхи керівництва. Приблизно один із двадцяти розподіляє свій робочий час так, щоб попрацювати в обід і піти додому раніше. І лише четверо зі ста «білих комірців» залишаються на робочому місці, бо не люблять обідати.

Вільний від роботи час «білі комірці» витрачають по-різному. Двоє із п’яти навіть під час обідньої перерви залишаються в офісі. А кожен шостий вважає за краще податися чимдалі від робочого місця. Дещо менше половини вибирають місце для відпочинку залежно від настрою. Ті, в кого є бодай трохи часу, намагаються витратити його з максимальною користю. Четверо із п’яти обідають. Кожен другий ходить подихати свіжим повітрям. Третина спілкується з колегами або розмовляє по телефону з рідними. Майже чверть опитаних вирішують поточні побутові питання, а кожен шостий просто «висить» у соц. мережах. 14% встигають пробігтися крамницями. Кожен десятий зустрічається з друзями у кафе чи в парку. З керівництвом під час обідньої перерви бажають бачитися лише 5% опитаних. І лише двоє зі ста дбають про своє здоров’я — відвідують тренажерний зал.

lunch-in-office

А ось те, як харчуються офісні працівники, багато в чому залежить від умов, створених на робочому місці. Не останню роль відіграє сума, яку співробітник може витратити на обід, а також час, яким він може розпоряджатися. За даними опитування hh.ua, троє із п’яти «білих комірців» беруть готову їжу з дому. Цей варіант найбільш економний. Крім того, не доводиться сумніватися щодо якості приготовленої їжі. Кожен п’ятий ходить до їдальні, ресторану або кафе. Перевагою такого бізнес-ланчу є те, що співробітнику не треба брати з собою лотки й пакети. А мінус полягає в тому, що доводиться шукати заклад неподалік від офісу, де можна смачно й недорого пообідати. 13% опитаних не виробили постійну звичку, тому кожного разу обідають, як доведеться.

Менш популярне серед «білих комірців» замовлення обідів у офіс. Усього троє зі ста опитаних користуються послугами доставки. Ще менше їздять на обід додому або готують на корпоративній кухні. Варто зазначити, що 4% офісних працівників не обідають узагалі. А серед ТОП-менеджерів цей показник утричі вищий. Також керівники вищої ланки рідше, ніж інші, беруть їжу з дому й частіше замовляють обіди до офісу. Є і гендерні відмінності у звичках обідати на роботі. Жінки більшою мірою схильні готувати вдома, в той час як чоловіки віддають перевагу обідам у закладах громадського харчування.

Дані були отримані в результаті опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в серпні 2016 року. В опитуванні взяли участь 1050 респондентів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *