В Одесі знесуть пам’ятники Катерині Великій та Олександру Суворову

В Одесі знесуть пам’ятники Катерині Великій та Олександру Суворову

Міська рада Одеси проголосувала за демонтаж і перенесення пам’ятника імператриці Катерині Великій, який нещодавно щонайменше двічі був обмазаний червоною фарбою, розповідає Reuters.

Пам’ятник «засновниці» міста, який височіє над центральною площею, неодноразово зазнавав вандалізму після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого. Про рішення демонтувати статую міська рада оголосила на своєму сайті в середу. Місцеві депутати також проголосували за знесення та перенесення пам’ятника російському полководцю XVIII століття Олександру Суворову.

Незначна більшість одеситів теж проголосувала — в онлайн-опитуванні, організованому міською владою — за те, щоб прибрати пам’ятник Катерині Великій, яка була російською імператрицею з 1762 по 1796 рік.

Також було подано кілька петицій до президента Володимира Зеленського з вимогою прибрати пам’ятник, але законодавчо право ухвалювати рішення мала лише місцева влада. Пам’ятник перенесуть у тимчасове сховище, а потім у музей.

Вперше встановлений у 1900 році пам’ятник Катерині Великій був демонтований у 1920 році за радянської влади, але був відновлений українською владою у 2007 році. Після вторгнення Москви, ще з 2014 року, українська влада прибирає пам’ятники, пов’язані з Росією, і перейменовує деякі вулиці в рамках процесу дерусифікації.