13 Травня, 2025

ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до Росії

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) засудила примусове переміщення українських дітей і цивільних осіб до Росії та на тимчасово окуповані території та закликала країни-члени Ради Європи сприяти безпечному поверненню депортованих в Україну. Про це пише Interfax.

ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до Росії

Відповідну резолюцію Асамблея ухвалила на пленарному засіданні весняної сесії в Страсбурзі в четвер. ПАРЄ закликала вжити термінових заходів для притягнення до відповідальності винних у примусовій депортації дітей і цивільного населення України.

Станом на середину квітня 2023 року, за даними уряду України, до РФ було депортовано понад 19 384 дитини, з яких лише 361 дитина повернулася додому.

«Застосовуючи цю практику, Російська Федерація часто нав’язує їм російське громадянство, що також призводить до порушення права дітей на ідентичність і сприяє незаконному усиновленню українських дітей російськими сім’ями. Такі практики заборонені міжнародним гуманітарним правом, правами людини та кримінальним правом і мають переслідуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності. У випадку з насильницьким переміщенням дітей має місце злочин геноциду, що має бути ретельно розслідувано та переслідуватися у судовому порядку», — йдеться у документі, який цитує Ukrinform.

Асамблея підтримує рекомендації Уповноваженого з прав людини щодо термінової необхідності визначення та використання конкретних механізмів і рішень для возз’єднання всіх дітей, депортованих з України до Росії та з тимчасово окупованих територій, зі своїми родинами. ПАРЄ також закликала Комітет міністрів допомогти Україні в цьому процесі.

ПАРЄ визнала геноцидом депортацію українських дітей до Росії

Асамблея вітає ініціативи Комітету міністрів Ради Європи щодо сприяння встановленню відповідальності РФ за агресію проти України, притягненню до відповідальності всіх винних у депортаціях і примусовому переміщенні українських громадян, забезпеченню правосуддя щодо потерпілих, у тому числі створення реєстру, в якому будуть фіксуватися докази та вимоги про відшкодування збитків чи поранень внаслідок російської агресії.

Асамблея також закликає Комітет міністрів забезпечити ефективний захист вразливим мігрантам і біженцям, особливо жінкам і дітям, які втекли з України через війну.