20 Травня, 2025

Переговори в Ер-Ріяді: до чого насправді домовилися Україна, Росія та США

Україна та Сполучені Штати провели серію двосторонніх консультацій в Ер-Ріяді, за підсумками яких оголосили про спільні домовленості щодо безпеки в Чорному морі, захисту енергетичної інфраструктури та гуманітарних питань, нагадує Ukrinform.

Переговори в Ер-Ріяді: до чого насправді домовилися Україна, Росія та СШАЗустріч тривала з 23 до 25 березня за підтримки Саудівської Аравії.

Позиція США: припинити насильство, заборонити удари по енергооб’єктах

Як повідомив Білий дім, Вашингтон і Київ погодилися забезпечити безпечну навігацію, припинити використання сили та не допускати використання комерційних суден у військових цілях у Чорному морі. Крім того, сторони підтвердили готовність реалізувати домовленість президентів Дональда Трампа та Володимира Зеленського про заборону атак на енергетичні об’єкти як в Україні, так і в Росії.

США також підтвердили свою підтримку в питаннях обміну військовополоненими, звільнення цивільних заручників і повернення українських дітей, насильно депортованих до Росії. У заяві наголошується, що США залишаються відданими досягненню сталого миру й продовжать сприяти переговорам між сторонами конфлікту. Президент Трамп, за словами Білого дому, наголосив: насильство має припинитися з обох сторін.

Позиція України: безпека, чесність і право на самозахист

Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що консультації були зосереджені на захисті критичної інфраструктури, навігаційній безпеці в Чорному морі та гуманітарних питаннях.

Переговори в Ер-Ріяді: до чого насправді домовилися Україна, Росія та США«Ніхто більше за українців не прагне справедливого миру. Наша позиція залишається чесною, прозорою та послідовною», — підкреслив він.

За його словами, Україна попередила: переміщення російських військових суден за межі східної частини Чорного моря буде розглядатися як порушення досягнутих домовленостей і загроза національній безпеці, що дає Україні право на самозахист.

Російська умова: перемир’я в обмін на зняття санкцій

Водночас, за інформацією джерел, Росія висунула умову — перемир’я в Чорному морі почне діяти лише після зняття санкцій з «Россельхозбанка» і підключення його до системи SWIFT.

Українська сторона відмовилась включати ці питання до спільного документа, назвавши це послабленням санкційного тиску.

Наступні кроки: технічні консультації

Умєров наголосив на необхідності проведення додаткових технічних консультацій найближчим часом. За його словами, це потрібно для узгодження механізмів реалізації домовленостей, а також створення системи моніторингу та контролю їх виконання.