Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати опитування, яке свідчить: влітку 2025 року в Україні зафіксовано історичний злам у суспільних настроях. Вперше за роки спостережень кількість тих, хто песимістично оцінює майбутнє країни, перевищила кількість оптимістів.
Опитування, проведене з 15 травня по 3 червня 2025 року серед 1011 респондентів, показало, що лише 43% українців вірять у процвітаючу європейську Україну через 10 років. Натомість 47% вважають, що країна буде зруйнованою, з великим відтоком населення. Для порівняння, ще у грудні 2024 року оптимістів було 57%, а песимістів — 28%.
Українці прагнуть єдності, але не бачать світлого майбутнього
Попри зростання песимізму, зафіксовано інше позитивне зрушення: більшість українців (61%) вважає, що суспільство рухається до єднання. Це на 8 відсоткових пунктів більше, ніж пів року тому. Частка тих, хто говорить про розкол, залишилася сталою — 33%.
Проте тепер ці два показники — відчуття єдності та віра в майбутнє — більше не корелюють. Тобто навіть ті, хто бачить націю згуртованою, не обов’язково вірять у процвітаючу Україну. Серед них 43% — оптимісти і 47% — песимісти.
Дослідження також спростовує уявлення про глибокий розкол між регіонами. У всіх частинах України приблизно однаковий рівень як оптимізму, так і песимізму. Наприклад, на Заході 44% очікують світлого майбутнього, а 47% — зруйнованої держави. На Півдні співвідношення — 49% до 39% відповідно.
Падіння оптимізму щодо Зеленського і Заходу
Найбільше падіння оптимізму зафіксовано серед тих, хто довіряє Президенту Зеленському. У грудні 2024 року серед цієї групи 71% вірили у процвітаючу країну, зараз — лише 41%. Натомість серед тих, хто не довіряє главі держави, оптимістів стало навіть трохи більше — 48%.
Ставлення до політики Заходу також впливає на песимізм. Українці, які вважають, що Європа чи США «втомилися» від України, демонструють вищий рівень зневіри. Але навіть серед тих, хто вірить у послідовну підтримку Заходу, оптимістів менше половини.
Готовність до опору не зникає
Попри зростання песимізму, українці не демонструють зниження готовності до спротиву. Як серед оптимістів, так і серед песимістів більшість виступає проти територіальних поступок Росії та готова терпіти війну «стільки, скільки буде потрібно».
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький зазначає:
«Песимізм щодо майбутнього країни є тривожною тенденцією. Якщо віра у майбутнє зникає, слабне і здатність до опору. За цими настроями треба стежити і активно з ними працювати»