Politico: як космічні супутники Ілона Маска змінили війну на українській землі

Politico: як космічні супутники Ілона Маска змінили війну на українській землі

Starlink Ілона Маска — заснований на групі супутників, що літають на висоті 130 миль над Україною та передають високошвидкісний доступ до Інтернету — став несподіваним порятунком для країни як на полі бою, так і у війні за громадську думку, пише Politico.

Українські безпілотники покладалися на нього для скидання бомб на російські передові позиції. Люди в обложених містах поблизу російського кордону залишалися на зв’язку з близькими через зашифровані супутники. Володимир Зеленський, президент країни, регулярно оновлює свої мільйони підписників у соціальних мережах саме через нього, а також проводить дзвінки на Zoom із світовими політиками.

Українські військові, які трималися на металургійному заводі «Азовсталь» у Маріуполі, змогли підтримувати зв’язок зі своїми командирами і навіть Зеленським — і вести відеоінтерв’ю з журналістами в прямому ефірі — оскільки у них була ця система.

На думку Politico, Starlink — і використання Україною супутникової мережі як для військових, так і для цивільного населення — перешкодили зусиллям Росії відрізати Україну від зовнішнього світу, давши Києву вкрай необхідну перемогу проти Москви у війні, яку ще не закінчено.

«Стратегічний вплив полягає в тому, що він повністю знищив інформаційну кампанію Путіна, – сказав генерал Стів Бутоу, директор космічного портфеля підрозділу оборонних інновацій, технічного посту Пентагону в Кремнієвій долині. – Він ніколи до цього дня не зміг заставити замовчати Зеленського».

Невдовзі після того, як перше обладнання почало надходити до Києва, Маск — на базі Starlink — розмовляв із Зеленським через Zoom про поточне впровадження та пообіцяв відвідати Україну, як тільки закінчиться війна.

Компанія заявила, що фінансування системи супутникового зв’язку в Україні — за оцінками близько 15 мільйонів доларів, причому кожен супутниковий приймач, відомий як Dishy McFlatface, коштує 499 доларів за штуку — надходило майже виключно з приватних джерел. SpaceX пообіцяла оплачувати весь доступ до Інтернету, який для тих, хто знаходиться за межами України, коштує 110 доларів на місяць.

Однак на початку квітня USAID заявило, що придбало понад 1300 супутникових антен в рамках проекту Starlink, а SpaceX передала ще 3600 станцій. Згодом федеральне агентство США видалило з прес-релізу посилання на те, скільки обладнання придбав Вашингтон, хоча воно підтвердило POLITICO, що доставило обладнання зі США до Східної Європи. Як повідомив представник USAID, агентство було вдячне SpaceX та іншим донорам за внесок у проект Starlink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *