Російська пропаганда запустила черговий фейк, намагаючись дискредитувати Україну. У соцмережах масово поширюють відео зі зйомок музичного кліпу, стверджуючи, що це нібито «постановочні бої» українських військових, які удають війну, щоб отримати фінансування від США, пише FullFact.
В одній із публікацій на платформі X (Twitter) відео супроводжується маніпулятивним підписом: «Терміново: українські “солдати” вдають бойові дії, щоб виглядати “обстріляними” і продовжувати отримувати гроші від США!» Цей пост уже набрав понад 4 300 поширень.
Фейк активно просувався після того, як президент США Дональд Трамп призупинив військову допомогу Україні після зустрічі з Володимиром Зеленським 28 лютого.
Пропагандисти використовують кадри, на яких жінці у військовій формі наносять грим, а в іншому фрагменті вона лежить на землі, поки до неї біжить військовий. Ці відео також розганяють у Facebook.
Насправді це зйомки музичного кліпу
Насправді ж ці кадри взяті зі зйомок кліпу «Брати» українських виконавців Міші Скорпіона та Віцика. Відео було опубліковане на YouTube 24 лютого 2025 року, а в його описі зазначено: «Ця пісня про справжнє братерство, що народжується в бою. Про тих, хто став сім’єю на війні, хто стоїть поруч у найважчі моменти». У зйомках брали участь українські військові.
Автор відео, користувач ‘Vitsikkkk’, публікує контент про війну та життя військових медиків. Його акаунти у TikTok та Instagram містять кадри зі зйомок цього кліпу, зокрема ті, які використовують російські пропагандисти для маніпуляцій.
Головною героїнею кліпу стала Мар’яна Чечелюк — українська поліцейська з Маріуполя, яка два роки перебувала в російському полоні й була звільнена у травні 2024 року. Саме її знімки тепер використовують у дезінформаційній кампанії.
Фактчекери Logically зафіксували спростування цього фейку автором кліпу, проте його допис в Instagram уже недоступний. У ньому зазначалося: «В інтернеті поширюється фейкова інформація, що українці імітують бойові дії для отримання американської допомоги. Насправді це кадри зі зйомок кліпу на пісню “Брати”».
Типова тактика російської дезінформації
Подібні інформаційні вкиди — стандартна тактика російської пропаганди. Раніше такі ж методи використовували для дискредитації української армії. Щоб протидіяти дезінформації, варто перевіряти джерела та довіряти лише фактам.