14 Березня, 2025

“Постановочні бої ЗСУ заради грошей США”: новий фейк роспропаганди

Російська пропаганда запустила черговий фейк, намагаючись дискредитувати Україну. У соцмережах масово поширюють відео зі зйомок музичного кліпу, стверджуючи, що це нібито «постановочні бої» українських військових, які удають війну, щоб отримати фінансування від США, пише FullFact.

"Постановочні бої ЗСУ заради грошей США": новий фейк роспропагандиВ одній із публікацій на платформі X (Twitter) відео супроводжується маніпулятивним підписом: «Терміново: українські “солдати” вдають бойові дії, щоб виглядати “обстріляними” і продовжувати отримувати гроші від США!» Цей пост уже набрав понад 4 300 поширень.

Фейк активно просувався після того, як президент США Дональд Трамп призупинив військову допомогу Україні після зустрічі з Володимиром Зеленським 28 лютого.

Пропагандисти використовують кадри, на яких жінці у військовій формі наносять грим, а в іншому фрагменті вона лежить на землі, поки до неї біжить військовий. Ці відео також розганяють у Facebook.

Насправді це зйомки музичного кліпу

Насправді ж ці кадри взяті зі зйомок кліпу «Брати» українських виконавців Міші Скорпіона та Віцика. Відео було опубліковане на YouTube 24 лютого 2025 року, а в його описі зазначено: «Ця пісня про справжнє братерство, що народжується в бою. Про тих, хто став сім’єю на війні, хто стоїть поруч у найважчі моменти». У зйомках брали участь українські військові.

"Постановочні бої ЗСУ заради грошей США": новий фейк роспропагандиАвтор відео, користувач ‘Vitsikkkk’, публікує контент про війну та життя військових медиків. Його акаунти у TikTok та Instagram містять кадри зі зйомок цього кліпу, зокрема ті, які використовують російські пропагандисти для маніпуляцій.

Головною героїнею кліпу стала Мар’яна Чечелюк — українська поліцейська з Маріуполя, яка два роки перебувала в російському полоні й була звільнена у травні 2024 року. Саме її знімки тепер використовують у дезінформаційній кампанії.

Фактчекери Logically зафіксували спростування цього фейку автором кліпу, проте його допис в Instagram уже недоступний. У ньому зазначалося: «В інтернеті поширюється фейкова інформація, що українці імітують бойові дії для отримання американської допомоги. Насправді це кадри зі зйомок кліпу на пісню “Брати”».

Типова тактика російської дезінформації

Подібні інформаційні вкиди — стандартна тактика російської пропаганди. Раніше такі ж методи використовували для дискредитації української армії. Щоб протидіяти дезінформації, варто перевіряти джерела та довіряти лише фактам.