У НАТО призначили Марка Рютте наступним генеральним секретарем у середу, поставивши прем’єр-міністра Нідерландів на чолі найбільшої у світі безпекової організації в критичний час для європейської безпеки, коли в Україні вирує війна. Про це повідомляє ABC News.

Призначення Рютте було затверджено послами НАТО під час зустрічі в штаб-квартирі альянсу з 32 країн у Брюсселі. Президент США Джо Байден та його колеги офіційно привітають його за своїм столом на саміті у Вашингтоні 9-11 липня.
Нідерландський прем’єр-міністр, який відходить від посади, замінить чинного генерального секретаря, норвежця Єнса Столтенберга, 1 жовтня. Столтенберг провів на цій посаді більше десяти років. Його мандат неодноразово продовжували, зокрема для забезпечення наступності після вторгнення Росії в Україну в 2022 році.
«Я тепло вітаю вибір союзників НАТО на користь Марка Рютте як мого наступника, — сказав Столтенберг. — Марк є справжнім трансатлантистом, сильним лідером та будівником консенсусу. Бажаю йому успіхів у продовженні зміцнення НАТО перед викликами сьогодення і майбутнього. Я впевнений, що залишаю НАТО в надійних руках».
Президент України Володимир Зеленський привітав Рютте і подякував Столтенбергу.
«Ми очікуємо, що наша спільна робота щодо забезпечення захисту людей та свободи по всій нашій євроатлантичній спільноті продовжиться в доброму темпі», — сказав він.
Лідери з усієї Європи також привітали Рютте.
Генеральні секретарі головують на засіданнях та керують часто делікатними консультаціями між країнами-членами, щоб забезпечити, що організація, яка діє на основі консенсусу, могла функціонувати безперебійно. Лідер НАТО також забезпечує виконання рішень і виступає від імені всіх членів.
Кілька перешкод стояли на шляху Рютте до отримання посади, хоча він мав підтримку Білого дому та більшості інших великих країн-членів, включаючи Німеччину. Він став єдиним кандидатом після того, як президент Румунії Клаус Йоганніс зняв свою кандидатуру минулого тижня.
