Рік, який мав стати тріумфом Кремля, закінчився для Володимира Путіна провалом. Україна не тільки відбила його спроби наступу, а й перейшла в контрнаступ, повернувши частину своїх територій, – підбиває підсумки 2024 року відоме видання Politico.
Тим часом світова політика пережила рік великих змін, де ультраправі рухи на Заході зміцнили свої позиції, а демократичні ідеали отримали нові виклики.
Переможці 2024 року за версією Politico
Дональд Трамп, Джорджа Мелоні та ультраправі рухи
2024 рік став роком відродження популістів. Дональд Трамп повернувся до Білого дому, а європейські ультраправі, зокрема партія Джорджі Мелоні, стали рушійною силою змін у Європейському Союзі.
Жінки-лідерки ЄС
Урсула фон дер Ляєн, Роберта Мецола та Кая Каллас закріпили вплив жінок на ключових посадах у ЄС, демонструючи нову епоху для брюссельської політики.
Дональд Туск
2024 рік також став роком, коли центральні та східні держави Європи перетворилися з амбітних маклерів ЄС на реальних, скориставшись франко-німецьким вакуумом. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск став домінуючою силою ЄНП, а також ініціатором зусиль ЄС щодо України.
Марін Ле Пен та її політичний наступник Джордан Барделла значно посилили вплив, ставши головними політичними гравцями в Парижі та Брюсселі.
НАТО та Марк Рютте
НАТО завершило рік сильнішим, ніж будь-коли, під керівництвом нового генерального секретаря Марка Рютте, вважають у Politico.
Невдахи 2024 року, на думку видання
Володимир Путін
Провал наступу в Україні, економічна криза в Росії та втрата Сирії як стратегічного плацдарму зробили 2024 рік одним із найгірших для російського диктатора.
“Хтось пам’ятає обіцянку президента Росії Володимира Путіна підкорити Україну в ході триденної спецоперації? Що ж, у 2024 році це продовжувалося погано, оскільки Україна не лише стримувала напади Росії, але й захопила шматок російської території під час наступу на Курську область”, – зазначає видання, говорячи про Путіна та Україну.
Угорського прем’єра називають “кращим другом Путіна”, зазначаючи, що його 14-й рік при владі збігся з поглибленням економічних проблем і піднесенням Петера Мадьяра, лідера опозиції, який претендуватиме на прем’єрське крісло у 2026 році.
Емманюель Макрон та Олаф Шольц
Французький президент і німецький канцлер зіткнулися з політичними кризами, які послабили їхні уряди та вплив у ЄС.
“Зелена угода” ЄС
Популістський наступ поставив під загрозу кліматичні ініціативи Євросоюзу, а відкат у кліматичній політиці став реальністю.