Російське вторгнення в Україну змусило 6,5 мільйонів українців залишити свої домівки та втекти за кордон. Інститут Американістики розробив рекомендації щодо політики повернення біженців в Україну, спираючись на досвід трьох країн: Боснії і Герцеговини, Ізраїлю та Афганістану. Про це пише Rubryka.

У дослідженні наголошується, що основною умовою для повернення біженців є безпека. Проте, розуміння безпеки може відрізнятися: для одних це припинення активної фази війни та щоденних обстрілів, для інших — повне розмінування територій та відновлення інфраструктури.
Розглянуті приклади країн, що стикалися з подібними викликами, включають такі:
Боснія і Герцеговина: війна з 1992 по 1995 рік призвела до переселення половини населення, з яких 1,2 мільйона втекли до Західної Європи, а 42% житлового фонду було зруйновано. Влада розселяла внутрішньо переміщених осіб у будинки, з яких втекли біженці. Важливо мати політику повернення біженців, розроблену заздалегідь, та негайно впроваджувати її після закінчення війни, зазначає Інститут.
Ізраїль: з 1948 по 2024 рік до Ізраїлю повернулося 3,5 мільйона євреїв, що становить третину нинішнього населення країни. Ізраїль застосовує індивідуальний підхід до кожного нового репатріанта та вирішує всі виклики, з якими ці люди можуть зіткнутися. Репатріація євреїв є прикладом соціально-економічних стимулів, що дозволяють швидко адаптуватися до нових умов життя.
Афганістан: досвід цієї країни із поверненням біженців надає Україні багато застережень. Під час великих хвиль репатріації не було забезпечено адекватних умов для життя біженців, що призвело до гуманітарних криз, недовіри громадян до можливостей держави та повторної міграції.
У Інституті Американістики зазначають, що у контексті місцевого відновлення та участі місцевих жителів у цьому процесі позитивний досвід показують місцеві неурядові організації. Тому міжнародні та національні програми допомоги українським біженцям не повинні бути централізованими і залежати від рішень по всій вертикалі влади.
Дізнатися більше про це дослідження та конкретніші рекомендації щодо повернення біженців до України можна за посиланням.
