30 Червня, 2025

Родина з Маріуполя збудувала нове життя у США і тепер може втратити все

Життя, яке здавалося неможливим ще два роки тому, зараз опинилося під загрозою для переселенців із Маріуполя, розповідає South Dakota Searchlight.

Родина з Маріуполя збудувала нове життя у США і тепер може втратити всеУ місті Ватертаун, штат Південна Дакота, українська родина Білязе живе звичайним американським життям. Ілона доглядає за 7-місячним сином, поки двоє старших дітей відвідують школу. Її чоловік Валерій працює будівельником. Вони облаштували будинок, придбали авто, сплачують податки — і сподівалися що США стане їхнім новим домом.

Але 17 серпня 2025 року їхній гуманітарний дозвіл на перебування в США (програма Uniting for Ukraine) добігає кінця. У квітні їм відмовили в наданні притулку, а продовжити гуманітарний статус за нинішньої імміграційної політики адміністрації Трампа наразі майже неможливо. У DHS навіть помилково надіслали листи з повідомленням про анулювання статусу — і хоча це була технічна помилка, страх залишився.

Дім, який можуть втратити

Білязе втекли з Маріуполя в перші тижні повномасштабного вторгнення. Їхній будинок знищено танковим обстрілом, діти ховалися в шафі, а Валерій проходив повз тіла сусідів, шукаючи воду. Франція стала першою зупинкою, але там їм не вдалося влаштуватися. Через сайт пошуку спонсорів у США вони зв’язалися з американською родиною, яка допомогла їм переїхати, знайти роботу та дах над головою.

Родина з Маріуполя збудувала нове життя у США і тепер може втратити всеТепер їхній молодший син має американське громадянство. Дочка вільно розмовляє англійською. Валерій сплатив тисячі доларів податків. Але майбутнє родини — знову під питанням.

Надії й несправедливість

Якщо рішення по апеляції на відмову у наданні притулку не буде прийняте до серпня, справу передадуть до імміграційного суду. Тим часом Ілона та дочка отримали нові дозволи на роботу до 2030 року, поки триває розгляд справи. Для Валерія і сина дозвіл ще очікується.

Сім’я, яка прийняла Білязе у США, шокована. Брюс Бюлер каже:

«Вони зробили все правильно — приїхали легально, працюють, платять податки, а тепер їм загрожує депортація»

Їхній випадок — не поодинокий. У Ватертауні мешкає щонайменше десяток українських родин на гуманітарному паролі, і деякі вже змушені залишати США.

“Ми не хочемо знову починати з нуля”

Родина з Маріуполя збудувала нове життя у США і тепер може втратити всеІлона зізнається:

«У нас немає плану. Ми не хочемо навіть думати про початок з нуля. Ми віримо, що щось зміниться. Це наш дім»

За словами експертів, середній термін розгляду справ про притулок — п’ять років. Але нинішня адміністрація прагне пришвидшити процес, і цілком можливо, що рішення буде раніше.

Для тисяч українців у США, які пройшли через програму Uniting for Ukraine, ситуація залишається невизначеною. І кожна така історія — це не лише про імміграційну політику, а про долю реальних людей, які знайшли в Америці безпечний прихисток і тепер ризикують знову його втратити.