18 Липня, 2024

Росія незаконно встановила “опікунство” щонайменше над 380 українськими дітьми

За останні два роки задокументовано 380 випадків незаконного встановлення «опікунства» над викраденими українськими дітьми в Росії. Про це повідомила правозахисниця Катерина Рашевська, юридична експертка Регіонального центру з прав людини, під час свого виступу на Міжнародній комісії з питань зниклих безвісти, пише Ukrinform.

Росія незаконно встановила "опікунство" щонайменше над 380 українськими дітьми

«За останні два роки ми зафіксували 380 випадків незаконного встановлення „опікунства“ та щонайменше 78 випадків „усиновлення“, яке супроводжувалось зміною особистих даних», — зазначила Рашевська. Вона також розповіла історію українського хлопчика Сергія, який постраждав від російської агресії ще в дев’ятирічному віці, коли підірвався на міні. Згодом, у 16 років, Сергій став жертвою незаконної депортації до Росії, де його примусово передали російській родині.

Правозахисниця підкреслила, що як тільки дитина потрапляє під російський контроль, це завжди передбачає нав’язування російського громадянства та включення в російську систему освіти з елементами політичного впливу та мілітаризації. За її словами, особливо вразливими є сироти та діти, позбавлені батьківської опіки.

«Росіяни за наказом Путіна та під керівництвом його радника Сергія Кирієнка створили військові навчальні центри на новоокупованих територіях, де дітей тренують за тими ж методами, що застосовуються до російських призовників», — додала Рашевська. Вона зазначила, що за даними української влади, близько 4 тисяч дітей було депортовано або примусово переміщено в межах окупованих територій України.

Регіональний центр з прав людини подав три звіти до Міжнародного кримінального суду щодо депортації як воєнного злочину, затримки репатріації як воєнного злочину та примусового вивезення українських дітей до російських родин, що має ознаки геноциду. Правозахисники також звернулися до Комітету ООН з прав дитини та Комітету ООН з ліквідації расової дискримінації, які вже розглядають ці питання.

Згідно з офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року Росія депортувала 19 546 дітей з України. Понад 380 дітей вже повернулися в Україну. 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнних злочинах, пов’язаних з депортацією українських дітей.

Росія незаконно встановила "опікунство" щонайменше над 380 українськими дітьми