18 Липня, 2024

Росіяни знищили унікальний Херсонес Таврійський та звели на його місці новобудову

Російські археологи та забудовники повністю знищили автентичний пам’ятник світового значення в Криму, Херсонес Таврійський. На місці розкопок був збудований новий театр під відкритим небом, а деякі археологічні знахідки були вивезені до російських музеїв, повідомляє Ukrainska Pravda.

Про це повідомила старша наукова співробітниця Інституту археології Національної академії наук України Евеліна Кравченко на III Міжнародному форумі Експертної мережі Кримської платформи. Згідно з дослідницею, росіяни замінюють оригінальні пам’ятники новими будівлями, знищуючи їхню автентичність.

«Зараз відбуваються негативні процеси з єдиним пам’ятником світового значення, який нам вдалося номінувати та включити до списку пам’яток у Криму, Херсонесом Таврійським», — зазначила вона.

У 2015-2016 роках забудовники огородили археологічні залишки, що були на поверхні, такі як башти, стіни та колони, оглядовими майданчиками. Пізніше на місці стародавньої цитаделі було збудовано театр під відкритим небом, що створює навантаження близько тонни на оригінальну структуру.

Росіяни знищили унікальний Херсонес Таврійський та звели на його місці новобудову

Більшість знайдених артефактів були вивезені до музеїв Росії. Серед них фрески, посуд, побутові предмети та ікони. Згодом на місці некрополя розпочалося будівництво археологічного парку.

Росіяни знищили унікальний Херсонес Таврійський та звели на його місці новобудову

Евеліна Кравченко також повідомила, що через незнання геологічної ситуації на цій ділянці, росіяни почали знімати ґрунт звичайними екскаваторами, що призвело до виявлення стародавнього джерела та затоплення території.

Сьогодні на місці археологічних залишків побудовано нове місто. Археологічний парк покриває старі знахідки, а кілька розкопаних ділянок були поступово переміщені та відбудовані в іншому місці. На місці поселення росіяни збудували собор, який підпорядковується та освячується московським патріархатом.

Довідково: Херсонес Таврійський є унікальною історичною пам’яткою античної епохи. Дослідження цього місця розкрило систему організації та планування того часу. Це єдиний пам’ятник у Криму, що має глобальне значення. Українські дослідники з початку 2000-х років і до окупації Кримського півострова пропонували створити археологічний парк для збереження не лише окремих ділянок Херсонеса, але й усієї території.