Державний секретар США Марко Рубіо попередив у п’ятницю, що Сполучені Штати можуть припинити зусилля щодо досягнення миру в Україні вже за кілька днів, якщо не побачать прогресу, розповідає CNN.
Після перемовин у Парижі з європейськими та українськими посадовцями Рубіо заявив:
«Якщо припинити війну неможливо — нам слід рухатися далі».
За словами джерел CNN, під «рухатися далі» мається на увазі припинення переговорів і перегляд зовнішньополітичного курсу. Рубіо фактично озвучив позицію Дональда Трампа, який, за словами близького до Білого дому джерела, «втомився від ігор» і «не має нескінченного терпіння».
Глухий кут у переговорах
Держдепартамент підтвердив, що США запропонували сторонам конфлікту попередню рамкову модель мирної угоди. Вона була передана українській стороні для розгляду президентом Володимиром Зеленським, а також обговорена з главою МЗС РФ Сергєєм Лавровим.
Однак реального поступу не видно. Росія відхилила нещодавню пропозицію про припинення вогню, яку погодила Україна. Крім того, закінчилась дія часткового “перемир’я” щодо обстрілів енергетичної інфраструктури, укладеного за посередництва США, яке обидві сторони звинувачували одна одну в порушеннях.
У ніч на п’ятницю Росія знову завдала ракетного удару по Харкову. Внаслідок атаки загинула одна людина, ще 67 дістали поранення, частина мешканців може перебувати під завалами.
Віцепрезидент США: «Ми оптимістичні»
Попри жорсткі заяви Рубіо, віцепрезидент Джей Ді Венс висловив обережний оптимізм щодо майбутніх переговорів. У Римі, після зустрічі з прем’єркою Італії Джорджією Мелоні, він заявив, що має «цікаві речі для обговорення» у приватному порядку та сподівається на позитивні зрушення.
Новий етап у співпраці США та України — мінеральна угода
На тлі дипломатичної напруги США та Україна зробили крок до підписання важливої економічної угоди. Міністерка економіки України Юлія Свириденко повідомила про підписання Меморандуму про наміри, який стане основою для Економічного партнерства і створення Інвестиційного фонду відбудови України. Вона наголосила:
«Темпи роботи та суттєвий прогрес дають підстави очікувати, що угода буде взаємовигідною для обох країн»
Попередня версія угоди не була підписана після публічного конфлікту між Зеленським і Трампом у лютому. Відтоді над документом працювали обидві сторони, зокрема під час технічних переговорів у Вашингтоні.