Адміністрація Дональда Трампа, схоже, віддала розпорядження принаймні частково зупинити обмін критично важливою розвідувальною інформацією з Україною, яка допомагає їй оборонятися від російського вторгнення, пише CNN.
Про це повідомив представник американських військових, а також високопосадовці адміністрації Трампа.
Радник з національної безпеки Майк Волц та директор ЦРУ Джон Реткліфф у середу підтвердили існування паузи в обміні розвідданими, хоча масштаб обмежень залишається незрозумілим. Водночас обидва чиновники натякнули, що це рішення може бути переглянуте, якщо Київ зробить кроки в напрямку переговорів про припинення війни.
Офіційне підтвердження зупинки розвідобміну
«Ми проводимо переоцінку, переглядаємо всі аспекти наших відносин у сфері безпеки», – заявив Волц в ефірі CBS News, відповідаючи на запитання про обмін розвідданими з Києвом. Він також додав, що сьогодні вранці мав телефонну розмову з українським колегою та зазначив, що після заяви Зеленського про готовність до переговорів відбувся певний прогрес.
Джон Реткліфф, своєю чергою, заявив в ефірі Fox Business, що пауза може бути недовгою: «Ви бачили реакцію президента Зеленського. Думаю, що на військовому та розвідувальному рівні ця пауза, яка дозволила досягти цього, скоро закінчиться».
Можливі наслідки для України
Якщо обмеження виявляться повними та тривалими, це може мати серйозні наслідки для здатності України продовжувати боротьбу.
«Це дуже погано, – зазначив один із джерел, знайомих із системою обміну розвідданими. – У поєднанні із замороженням військової допомоги це практично гарантує перемогу Росії без необхідності укладати мирну угоду».
Росія вже публічно закликала США припинити передачу розвідданих Україні. Депутат Держдуми Андрій Картаполов заявив, що припинення надання такої інформації допоможе Москві швидше досягти своїх цілей.
Від початку війни у 2022 році США активно допомагали Україні інформацією про пересування російських військ, плани операцій та навіть перехоплені переговори російських командирів. Наприклад, завдяки американській розвідці українські сили змогли зірвати російську спробу захопити Київ у перші дні вторгнення.
Що далі?
За даними американських військових, наразі зменшилася кількість розвідувальних польотів США над Україною, а також знизився рівень супутникового спостереження – що критично для захисту українських міст від ракетних атак.
Також під питанням залишається подальша робота супутникового інтернету Starlink, який відіграє ключову роль у військовій комунікації українських сил.
Рішення адміністрації Трампа викликає занепокоєння серед американських військових та розвідників, які вбачають у ньому не лише допомогу Росії, а й зраду України. Один із колишніх офіцерів розвідки США зауважив: «Багато хто у військовій та розвідувальній спільноті відчуває, що ми кидаємо наших союзників на полі бою».