Уряд Сполучених Штатів надасть короткострокове фінансування програмі, яка документує викрадення українських дітей під час війни, розповідає Reuters.
Йдеться про ініціативу Єльського університету, яка діяла в межах проєкту Ukraine Conflict Observatory та фінансувалася коштом бюджету США. У січні адміністрація Дональда Трампа вирішила припинити підтримку цієї програми, посилаючись на необхідність скорочення «непріоритетних» витрат платників податків.
Нове короткострокове фінансування дозволить команді проєкту завершити передачу важливих доказів і даних про депортованих дітей до відповідних структур. У Держдепартаменті США пояснили, що це частина стандартної процедури згортання програм.
Водночас критики побоюються, що повне припинення ініціативи може призвести до втрати унікальних даних, зокрема супутникових знімків та аналітики щодо щонайменше 30 тисяч українських дітей, вивезених до Росії чи на окуповані території.
Україна: понад 19 тисяч викрадених дітей — це геноцид
За даними України, від початку повномасштабного вторгнення Росія незаконно вивезла щонайменше 19 500 дітей, і цей процес відбувався без згоди батьків чи офіційних опікунів. Київ вважає ці дії воєнним злочином і прикладом геноциду, визначеним міжнародним правом.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у депортації українських дітей. Москва ж наполягає, що вивозила дітей нібито «з гуманітарною метою».
Скасування фінансування американської програми викликало критику з боку демократів у Конгресі США, які закликають Білий дім відновити повноцінну підтримку ініціативи.