Державний секретар США Марко Рубіо на зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Брюсселі запевнив, що адміністрація Дональда Трампа не піде на поступки Росії, які б суперечили позиції України та Європи, пише Newsweek.
Про це заявила Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас у п’ятницю, 4 квітня. Каллас сказала журналістам:
«Було чітко наголошено: нічого про Україну — без України. І звісно, Україна та Європа мають бути погоджені з будь-якими рішеннями, адже все це відбувається в Європі».
За її словами, Рубіо підтвердив цю позицію під час обговорень з європейськими союзниками.
Українські червоні лінії
Україна неодноразово заявляла, що не прийме жодних рішень щодо свого майбутнього без власної участі. До «червоних ліній» Києва входять:
- відмова визнавати окупацію територій,
- будь-які обмеження на розмір українських Збройних сил,
- право вступати до міжнародних організацій, включно з ЄС.
Тим часом президент США Дональд Трамп проголосив завершення війни Росії проти України одним з головних пріоритетів свого нового терміну. Його адміністрація працює над угодами про припинення вогню, які можуть стати основою для ширшого мирного договору. Але союзники США в Європі занепокоєні: на їхню думку, Трамп може виявитися надто поблажливим до Путіна.
США залишаються в НАТО — але з умовами
У Брюсселі Марко Рубіо також заявив, що Сполучені Штати залишаються активними в НАТО. Він спростував побоювання щодо можливого виходу США з Альянсу:
«Деяка істерія в медіа щодо НАТО є перебільшеною. Президент Трамп чітко дав зрозуміти: ми підтримуємо НАТО і залишаємося його частиною».
Однак, за словами Рубіо, подальша підтримка від США залежатиме від готовності союзників збільшувати оборонні витрати. Він закликав країни НАТО зобов’язатися поступово підняти оборонний бюджет до 5% ВВП, навіть якщо це вимагатиме скорочення соціальних програм.
Переговори тривають
США продовжують перемовини з Росією та Україною для зміцнення локальних режимів припинення вогню, зокрема в Чорному морі та навколо енергетичної інфраструктури. Попри угоди, сторони звинувачують одна одну в обстрілах.
Очікується, що наступний раунд перемовин відбудеться в Саудівській Аравії. Також з’явилися повідомлення про можливу нову телефонну розмову між Трампом і Путіним — сигнал про поступ у переговорах. Однак головні розбіжності між Москвою й Києвом щодо безпеки та територій залишаються невирішеними.