Президент США Дональд Трамп пом’якшив риторику щодо Володимира Путіна, заявивши, що вважає його “людиною, яка тримає слово”, хоча напередодні казав, що був “дуже злий, розлючений” на Путіна за те, що той не визнає Зеленського легітимним, розповідає Newsweek.
Але сьогодні глава Білого дому різко висловився вже на адресу Володимира Зеленського, звинувативши його в намаганні зірвати угоду щодо корисних копалин і пригрозивши «великими, дуже великими проблемами».
Роздратування через Зеленського і “зрив угоди”
На тлі заяв Кремля про необхідність тимчасового уряду в Україні для проведення виборів перед підписанням мирної угоди, Трамп відмовився критикувати Путіна, натомість висловив обурення затягуванням Зеленським підписання угоди про рідкоземельні ресурси між США й Україною. Трамп сказав:
«Він намагається вийти з угоди. Якщо він це зробить — у нього будуть проблеми. Великі, дуже великі проблеми».
Ця угода мала передбачати доступ США до українських мінеральних, нафтових і газових ресурсів як частину стратегії компенсації допомоги, наданої Україні за роки війни. Очікувалося, що документ підпишуть під час нещодавнього візиту Зеленського до Вашингтона, однак переговори завершилися конфліктом.
Зеленський, зі свого боку, заявив, що не підпише жодної угоди, яка ставить під загрозу євроінтеграційний курс України.
“Розлючений і злий” на Путіна
Попри примирливі заяви щодо Путіна під час перельоту, кілька годин до того Трамп говорив зовсім інакше. В інтерв’ю NBC News він зізнався, що був «дуже злий, розлючений» (very angry, pissed off) через те, що Путін поставив під сумнів легітимність Зеленського.
Втім, навіть у цьому контексті Трамп відмовився називати російського лідера диктатором — хоча такого означення не пошкодував для українського президента.
Наразі невідомо, чи вдасться сторонам домовитися щодо умов співпраці та чи наблизяться США і Росія до нових домовленостей про припинення вогню. Україна та її європейські партнери наголошують, що жодна угода не може бути безпечною без чітких гарантій безпеки для Києва, зважаючи на попередній досвід із Будапештським меморандумом.