9 Травня, 2025

У Гаазі створюють трибунал для Путіна: ухвалено історичне рішення

9 травня, коли у Москві святкували 80-річчя радянської «перемоги» військовим парадом, у Львові ухвалили рішення, що може мати значно важливіше значення для історії Європи. Про це розповідає Сергій Сидоренко спеціально для “Європейської правди“.

У Гаазі створюють трибунал для Путіна: ухвалено історичне рішенняМіністри закордонних справ країн ЄС та союзників офіційно погодили створення спеціального міжнародного трибуналу, який судитиме вище керівництво Росії за злочин агресії проти України. Це буде перший у сучасному світі суд, який притягне політичних лідерів до відповідальності саме за рішення розв’язати війну.

На відміну від Нюрнберзького процесу, цей трибунал починають створювати ще до завершення бойових дій. Його головною метою є юридичне переслідування осіб, які планували, санкціонували та організовували вторгнення Росії в Україну. І хоча засудження високопосадовців може відбутися заочно, сам факт винесення вироку перетворить їх на міжнародно визнаних злочинців.

Рішення про створення трибуналу оголосили у день, коли Владімір Путін приймав парад на Червоній площі. І це було не випадково. Міністр Андрій Сибіга заявив:

«Путін може вважати себе переможцем, але покарання незворотне»

Як працюватиме трибунал

У Гаазі створюють трибунал для Путіна: ухвалено історичне рішенняСергій Сидоренко пояснює, що трибунал буде створено як міжнародну організацію за участі Ради Європи. Всі основні документи вже погоджено — після офіційної ініціації Україною 14 травня в Люксембурзі розпочнеться підписання угоди між Україною та Радою Європи, а згодом її мають ратифікувати парламенти країн-учасниць.

Очікується, що вже у 2026 році трибунал запрацює: почне формувати суддівський склад, готуватиме власні правила та розпочне перші розслідування. При цьому найпершим і найбільш задокументованим випадком може стати справа Владіміра Путіна. Його, як і главу МЗС Лаврова та прем’єра Мішустіна, буде офіційно звинувачено — навіть якщо розгляд призупиниться до завершення їхніх повноважень.

Суд зможе працювати in absentia, тобто виносити вироки заочно. Це стало можливим завдяки тиску України та країн-союзниць, які переконали партнерів, що очікувати екстрадиції з Росії — марно, а відкладати процес — недопустимо. Заочне засудження передбачає також можливість повторного процесу, якщо обвинуваченого буде затримано.

Кого судитимуть і за що

У Гаазі створюють трибунал для Путіна: ухвалено історичне рішенняЮрисдикція трибуналу охоплює лише один злочин — збройну агресію. Воєнні злочини, геноцид і злочини проти людяності лишаються в компетенції національних судів і Міжнародного кримінального суду. Проте саме агресія — початок війни як такий — досі не мала окремого інструменту покарання.

Серед підсудних, за оцінками, буде до 20 осіб. Це політичне, військове й безпекове керівництво Росії, яке брало участь у підготовці вторгнення. Україна передаватиме кандидатури для розслідування — далі розгляд справ здійснюватиметься незалежно. Обвинувачення можуть висунути також Олександру Лукашенку за надання території Білорусі для агресії, а також, можливо, керівникам КНДР та Ірану за допомогу у війні.

Питання юрисдикції стосовно 2014 року (окупація Криму та вторгнення на Донбас) залишене відкритим: трибунал має право сам визначати, з якого моменту починається його повноваження. Тож є шанс, що будуть розслідувані й злочини попередніх етапів війни.

Наслідки для обвинувачених

Найвища санкція, яку зможе винести трибунал, це довічне ув’язнення. Також суд зможе накладати штрафи і ухвалювати рішення про конфіскацію майна. Якщо підозрюваного буде затримано на території країни-учасниці угоди, його мають видати трибуналу. Європол також залучиться до виконання рішень суду.

У Гаазі створюють трибунал для Путіна: ухвалено історичне рішення

Найбільш значущим, утім, буде саме визнання: навіть за відсутності затримань, трибунал юридично визнає керівників РФ винними у злочині агресії. Це змінює не лише історію, а формує нові правові стандарти для світу.