Жителі Харкова описали російську атаку на історичну будівлю Держпрому як “справжнє жахіття” і акт цілеспрямованого культурного вандалізму проти символу українського опору. У понеділок увечері, незадовго після 21:00, російська бомба влучила у будівлю, що знаходиться під охороною ЮНЕСКО, і завдала значних руйнувань, пише The Guardian.
В результаті атаки дев’ять людей отримали поранення, а наступного дня в окремому обстрілі загинуло четверо осіб. Бомба вразила третій поверх будівлі Держпрому, зруйнувавши кутову частину й оголивши внутрішні сходи, залишивши приміщення з вибитими вікнами і товстим шаром пилу.
У вівторок рятувальники збирали розбиті дверні рами та віконне скло з верхніх поверхів і скидали їх у внутрішній двір. Дерев’яні рами та будівельні залишки вивозилися з території. Багато приміщень всередині були зруйновані, а деякі стіни та стелі виявилися деформованими.
Держпром, споруджений у 1928 році, мав стати символом радянської інновації та віри у майбутнє, коли Харків був столицею радянської України. Він пережив Другу світову війну, а після здобуття Україною незалежності став офісною будівлею уряду. Мер Харкова Ігор Терехов назвав його архітектурною цінністю для всієї України та зазначив, що цей обстріл – “справжнє жахіття”.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Держпром зазнав “серйозних пошкоджень” і піддав критиці зустріч генсека ООН з Путіним минулого тижня. За словами Зеленського, “кожне рукостискання з воєнним злочинцем підсилює його впевненість” та закликав до рішучих дій для зупинки агресора.
В результаті вибухової хвилі було пошкоджено сучасні картини, які виставлялися на першому поверсі. Куратор Олександр Афанасьєв підкреслив, що хоча пошкодження можна відновити, це потребує значних ресурсів та часу.
Серед поранених опинилися поліцейський і охоронниця, що знаходилася всередині під час удару. У вівторок робітники встановлювали фанерні дошки на вибиті вікна, піднімаючись крутим, майже столітнім сходовим маршем, оскільки ліфт вже не працював.
Жителі Харкова, які пережили постійні атаки з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії, вважають цей напад черговим болісним ударом. Вони наголошують, що Держпром є символом свободи та стійкості міста перед жорстокими спробами агресора підкорити Україну.