9 Вересня, 2024

У НБУ порахували, скільки людей виїде з України у 2024-25 та коли почнуть повертатися

Національний банк України прогнозує, що у 2024-2025 роках з країни можуть виїхати приблизно 700 тисяч осіб. Основними причинами такого відтоку населення є погіршення ситуації в енергетиці та повільне відновлення економічних умов, повідомляється у липневому інфляційному звіті регулятора. Про це пише «Суспільне».

У НБУ порахували, скільки людей виїде з України у 2024-25 та коли почнуть повертатися«Прогноз був переглянутий у бік погіршення порівняно з квітневим інфляційним звітом через значну руйнацію української енергетичної системи, що призводить до тривалих відключень електроенергії та підвищує ризики для опалювального сезону», — зазначено в документі.

Часті відключення електроенергії негативно впливають не тільки на побутові умови, а й на виробничі процеси, що зменшує економічну активність та попит на робочу силу, додатково стимулюючи міграцію.

НБУ також зазначив, що існують суттєві ризики подальшого відтоку населення за кордон та меншого повернення мігрантів. Законодавчі рішення країн-реципієнтів, спрямовані на інтеграцію українських мігрантів та їхніх дітей, можуть призвести до збільшення схильності до об’єднання родин за кордоном.

Очікується, за версією НБУ, що «чисте повернення мігрантів» до України розпочнеться у 2026 році та буде поступовим, при цьому може повернутися близько 400 тисяч осіб.

У НБУ порахували, скільки людей виїде з України у 2024-25 та коли почнуть повертатисяТакож регулятор зазначив, що кількість внутрішньо переміщених осіб залишатиметься значною, оскільки багато з них не мають куди повертатися через значні руйнування.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка дозволила українцям легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги до березня 2025 року. Рада ЄС ухвалила рішення про продовження цього терміну до 4 березня 2026 року.

За даними Євростату, станом на 31 травня статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона осіб, з яких 98% — громадяни України.