8 Травня, 2025

Україна може прив’язати гривню до євро замість долара: Нацбанк готує зміни

Україна розглядає можливість відмовитися від долара США як основної референтної валюти для гривні на користь євро. Про це повідомив голова Національного банку Андрій Пишний в ексклюзивному коментарі Reuters, вказавши на геополітичні зрушення та зближення з Європейським Союзом як основні причини перегляду валютної політики.

Україна може прив’язати гривню до євро замість долара: Нацбанк готує зміниПишний заявив:

«Членство в ЄС, посилення ролі Євросоюзу у забезпеченні обороноздатності України, зростання волатильності на світових ринках та ймовірність фрагментації глобальної торгівлі — все це змушує нас задуматися над тим, щоб зробити євро новим орієнтиром для гривні»

Вперше це питання обговорювалося на наглядовій раді НБУ ще в лютому 2024 року. За словами Пишного, підготовка до такого кроку є складною і потребує ґрунтовної роботи.

Україна може прив’язати гривню до євро замість долара: Нацбанк готує зміниХоча долар досі домінує у світовій торгівлі й становить основу валютних резервів багатьох країн, його позиції похитнулися після повернення Дональда Трампа до Білого дому. Різке посилення тарифної політики США та зменшення інтересу до американських активів призвели до зниження індексу долара більш ніж на 9% упродовж останнього часу.

У контексті підготовки до вступу в ЄС Україна може піти шляхом Молдови, яка вже у січні 2025 року замінила долар на євро як референтну валюту для молдавського лея.

Зараз НБУ використовує керовану валютну політику з прив’язкою до долара, але частка транзакцій у євро на ринку поступово зростає, зазначив Пишний. Деталей він не надав.

Попри воєнний стан, Україна очікує $55 мільярдів зовнішнього фінансування у 2025 році, що дозволить не лише покрити дефіцит бюджету, але й сформувати резерви на майбутнє. Прогноз НБУ передбачає $17 мільярдів допомоги у 2026 році та $15 мільярдів у 2027-му.

Очікується, що тісніша інтеграція з Європою сприятиме зростанню економіки — до 3,7–3,9% у найближчі два роки. Втім, як визнає Пишний, повноцінний економічний ефект від завершення війни з Росією з’явиться лише за умов реальних гарантій безпеки для України.