Росіяни зіткнулися з новою загрозою за лінією фронту: металеві перешкоди, що розривають шини — кальтропи. Це сучасне використання дуже старої зброї, яка створює проблеми для і без того надто розтягнутого ланцюга постачання Росії, зупиняючи транспортні засоби, щоб їх могли вразити безпілотники-бомбардувальники, розповідає Forbes.
Безпілотники FPV-камікадзе регулярно вражають російські транспортні засоби матеріально-технічного забезпечення, які перевозять постачання для військ на передовій. Боєприпаси, продовольство та інші припаси росіянам можна провезти через небезпечну зону лише запакувавши їх у мікроавтобуси УАЗ-452 «Буханка» та промчавши на максимальній швидкості.
Тепер водіям «Буханок» доводиться дивитися не тільки вгору, але і вниз. Українські безпілотники всипають дороги чотирикутними металевими предметами, сконструйованими так, що куди б вони не впали, одна точка завжди буде вгору. Назва «кальтроп» походить від латинського «ловець п’ят»; римляни також називали їх murex ferreus або «зубчасте залізо», але історія цієї зброї йде ще далі. Кальтропи можна датувати принаймні 313 роком до нашої ери, коли армія Олександра Македонського використовувала їх проти перської кавалерії.
Римські кальтропи були зазубрені, щоб вістря встромлялося в копито коня і його було важко видалити. Кальтропи в різних формах використовувалися протягом усієї стародавньої та середньовічної епохи, і навіть у 18 столітті. У 20 столітті кальтроп повернувся. Під час Другої світової війни американські O. S. S. масово виробляли кальтропи і роздавали їх борцям опору в Європі. Простіші та надійніші, ніж вибухівка, їх можна було розкидати на дорогах, щоб зупинити німецькі машини. Німці також використовували кальтропи у Другій світовій війні, розробивши версію, яку можна було скидати в каністрах з повітря. Одна каністра могла розкидати тисячу кальтропів.
Безпілотники, які можуть доставляти корисні вантажі з точністю, є очевидною парою для кальтропів. У 2019 році на військовій виставці китайська компанія продемонструвала безпілотний літальний апарат, який скидає кальтропи. Хоча в 2022 році українці пережили шквал виготовлення кальтропів, це були більші версії, які в основному вкладалися вручну. Їх рідко бачили, поки нещодавно фото не з’явилися в соціальних мережах. Наїзди зазвичай здійснюються вночі, коли під час їзди на швидкості може бути мало шансів помітити кальтропи на дорозі.
Тактика скидання кальтропів з дронів, безсумнівно, надихне на низку інших нових методів. Дрони вже можуть розміщувати міни, наземні датчики і навіть невеликих роботів. Єдиним обмеженням є уява користувачів.